Reklama

Reklama

Szydło: Problem migrantów w Europie ma zostać rozwiązany poza granicami UE

- Szczyt w Brukseli zakończył się dobrą konkluzją, przyjęta przez wszystkich przywódców państw europejskich. Problem migrantów w Europie ma zostać rozwiązany poza granicami UE - powiedziała na konferencji po szczycie premier Beata Szydło.

Jak zaznaczyła, polski rząd współuczestniczył w przygotowaniu konkluzji, która została przyjęta przez wszystkich przywódców państw europejskich.

- To jest dobra konkluzja, która jest zbieżna z tym, o czym mówiliśmy od początku problemów związanych z migrantami w Europie. Podjęliśmy stanowisko, które po pierwsze zaprasza do aktywnej współpracy Unii Europejskiej i Turcji. To jest dobra wiadomość - powiedziała.

- To co najważniejsze, podjęliśmy decyzję o tym, że sprawa migrantów zostanie przede wszystkim rozwiązana w ten sposób, że będzie próba rozwiązania problemu poza granicami Unii Europejskiej. Jednocześnie wzmocnienie kontroli granic zewnętrznych, oczywiście pomoc humanitarna. Zgodziliśmy się, że będą przeznaczane na realizacje tego celu środki finansowe - dodała.

Reklama

- To jest stanowisko, które prezentujemy konsekwentnie. (...) Chcemy wspierać i chcemy nieść pomoc humanitarną i przeznaczyć odpowiednie środki finansowe, które będą pomagały uchodźcom poza granicami UE - powiedziała szefowa rządu

- Taka decyzja dzisiaj została przez wszystkich uczestników spotkania zadeklarowana. Teraz musi nastąpić doporecyzowanie i przejście na poziom konkretów. 

Zaznaczyła, że decyzja o podziale tych środków będzie dyskutowana na następnym szczycie.

- W swoim wystąpieniu  podkreśliłam, że musi być tu zasada solidarności i sprawiedliwości - powiedziała. 
Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy