Reklama

Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat

W piątek w wieku 87 lat zmarł Szewach Weiss, były przewodniczący Knesetu i były ambasador Izraela w Polsce. O śmierci dyplomaty poinformowała m.in. ambasada RP w Izraelu. "Wielka strata dla nas i polsko-izraelskich relacji" - napisał prezydent Andrzej Duda.

Jako pierwszy o śmierci ambasadora poinformował dziennik Haaretz.

Szewach Weiss urodził się 5 lipca 1935 roku w Borysławiu w obwodzie lwowskim na terenie obecnej Ukrainy

W 1941 roku, po wkroczeniu armii niemieckiej, rodzinie Weissów udało się zbiec z getta. Był ukrywany przed niemieckimi żołnierzami przez ukraińskie i polskie rodziny.

Nie żyje Szewach Weiss. Miał 87 lat

Po zakończeniu wojny rodzina przeniosła się do Polski. W naszym kraju rozpoczął naukę języka hebrajskiego.

W 1947 roku wyemigrował do Izraela. W 1954 był jednym z najlepszych sportowców w kraju. Trenował lekkoatletykę i podnoszenie ciężarów. 

Reklama

Następnie rozpoczął służbę wojskową. Dosłużył się stopnia sierżanta.

Studiował na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie i Wydziale Prawa w Tel Awiwie. W 1975 założył Wydział Mediów na Uniwersytecie Hajfy i został profesorem nauk politycznych na tej uczelni.

Szewach Weiss był ambasadorem Izraela w Polsce

W latach 1981-1991 był posłem parlamentu Izraela Knesetu, a następnie od 1992 do 1996 jego przewodniczącym. W 2000 roku, jako przewodniczącym Rady Instytutu Pamięci Jad Waszem gościł papieża Jana Pawła II podczas jego historycznej wizyty w Jerozolimie.

Funkcję ambasadora Izraela w Polsce pełnił w latach 2001-2003.

Szewach Weiss został odznaczony orderem Orła Białego.

Pogrzeb Weissa odbędzie się w niedzielę. Były ambasador spocznie w Jerozolimie na Wzgórzu Herzla - narodowym cmentarzu Izraela.

Prezydent żegna Szewacha Weissa

"Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość, że odszedł J.E. Szewach Weiss. Wspaniały Człowiek, Żyd, izraelski patriota, który Polskę kochał i szanował. Kawaler Orderu Orła Białego. Wielka strata dla nas i dla polsko-izraelskich relacji. R.I.P." - napisał w mediach społecznościowych prezydent RP Andrzej Duda.

Byłego ambasadora pożegnał również premier Mateusz Morawiecki.

"W wieku 87 lat odszedł od nas Szewach Weiss, wieloletni ambasador Izraela w Polsce i wielki ambasador Polski w Izraelu. Przyjaciel Polski, ale też po prostu dobry i mądry człowiek, którego będzie nam bardzo brakowało. Spoczywaj w pokoju" - napisał szef polskiego rządu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szewach weiss | Izrael | ambasador

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy