Szef NBP: Będziemy podnosić stopy procentowe, dopóki nie zdusimy inflacji

Oprac.: Natalia Borzuta

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
1
Udostępnij

- Szczyt inflacji wystąpi najprawdopodobniej w wakacje - powiedział w piątek Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. Zapowiedział też, że "jeśli coś się zmieni" i inflacja będzie dalej "uporczywie rosnąć", wówczas stopy prezentowe będą nadal podwyższane "dopóki nie uda się zdusić inflacji".

Prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński
Prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam GlapińskiRadek PietruszkaPAP

Podczas konferencji prasowej szef banku centralnego odniósł się do najnowszego raportu NBP o inflacji, który będzie opublikowany w przyszły wtorek. Jak mówił, zgodnie z nim szczyt inflacji najprawdopodobniej nastąpi w czasie wakacji. - Potem powoli będziemy schodzić w dół. Osłabienie aktywności gospodarczej plus stopniowe wygaszanie się szoków przyniesie uspokajanie się cen rynkowych - dodał.

Stopy procentowe po wakacjach w górę? "To niewykluczone"

- Według dzisiejszej oceny można powiedzieć, że zbliżamy się do końca cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej, choć niekoniecznie go jeszcze osiągnęliśmy. Zastrzegamy, że ta ocena może się zmienić - chciałbym, by tak nie było oczywiście. Chciałbym, by po wakacjach rzeczywiście zaczął się proces stopniowego obniżania wskaźników inflacji. Jest to nasza bazowa projekcja, ale jest to ocena warunkowa. Dalsze decyzje będą podejmowane zawsze na podstawie oceny napływających nowych danych i prognoz - zastrzegł Glapiński.

Oświadczył, że jeśli inflacja będzie uporczywie dalej rosnąć, RPP dalej będzie podwyższać stopy procentowe. - Jeśli ustabilizuje się w wakacje i będzie maleć, nie będziemy tego robić - dodał.

Prezes NBP wskazał, że według raportu o inflacji, w przyszłym roku inflacja spadnie, natomiast w 2024 r. wrócimy do celu inflacyjnego.

Glapiński o inflacji: Nie można jej tolerować

Prezes Narodowego Banku Polskiego przekonywał podczas piątkowej konferencji, że "inflacji nie można tolerować". - Będziemy jastrzębiami w tym sensie, że będziemy podnosić stopy, dopóki nie zdusimy inflacji - wskazał. Podkreślił, że zduszenie inflacji jest ważne. "Robimy to, chociaż dla wielu Polaków to jest tak bolesne" - stwierdził.

Glapiński podkreślił, że inflacja działa "podstępnie, destrukcyjnie - rozregulowuje całą gospodarkę, psuje proporcje, przedsiębiorcom uniemożliwia planowania inwestycji". - Nie mogą przewidzieć co po ile sprzedają i jaki będzie rynek - mówił. Jak dodał, bardzo zmienia strukturę dochodową, zarobkową, poziom życia.

- Uprzywilejowuje to też osoby, które mają umowy o pracę. Cały czas ich wynagrodzenia rosną z inflacją względem tych, którzy mają stałe wynagrodzenie - ich wynagrodzenia nie rosną z inflacją - zaznaczył.

Szef NBP wskazał, że mniej więcej 230 tys. kredytów zostało pobranych w Polsce w okresie, gdy "kredyt był tani, czyli stopa banku centralnego wynosiła 0,1". - Nie dwa miliony, jak się czasami mówi - podkreślił.

Jak mówił, "jeśli się żąda państwowej pomocy dla kredytobiorców to nie jest pomoc dla najmniej zarabiających, dla najuboższych". - Najubożsi nie biorą kredytów, bo ich nie stać na kredyt hipoteczny - stwierdził. Dodał, że nie stać ich na wkład własny, nie mają oceny wiarygodności przez banki.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Wydarzenia": Policjanci wyłowili samochód z dna rzeki. W środku znaleźli ludzkie szczątki
      "Wydarzenia": Policjanci wyłowili samochód z dna rzeki. W środku znaleźli ludzkie szczątkiPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      1
      Super
      relevant
      0
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      0
      Lubię to
      like
      1
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na