Reklama

Sylwester. Lekarz weterynarii ostrzega. Zwierzęta cierpią przez fajerwerki

- Większość zwierząt boi się głośnych huków i wystrzałów - mówi ekspert o fajerwerkach. Sylwester z kanonadą ogni sztucznych sprawia, że cierpią nie tylko zwierzęta domowe. - To dla nich olbrzymi stres, którego skutki mogą być nieprzewidywalne - podkreśla lekarz weterynarii z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu dr Julia Miller.

Coraz częściej miasta rezygnują z pokazów pirotechnicznych w sylwestra, by chronić zwierzęta przed stresem. W 2015 roku Wrocław zdecydował, że sylwestr odbędzie się bez pokazu ogni sztucznych. Władze miasta namawiają do rezygnacji z puszczania fajerwerków mieszkańców. Służy temu kampania "Wrocław Nie Strzela". Sylwester wciąż jednak kojarzy się z fajerwerkami, a moda ta nie przemija.

Olbrzymi stres. Nieprzewidywalne skutki

Huków i wystrzałów boi się większość zwierząt i to nie tylko tych domowych - przypomina dr Julia Miller, lekarz weterynarii i behawiorystka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Reklama

- O ile w przypadku naszych psów czy kotów możemy zadbać o to, by było to dla nich doświadczenie jak najmniej stresujące, o tyle zwierzęta dzikie, gospodarskie lub te w schroniskach i ogrodach zoologicznych, są wystawione na olbrzymi stres, którego skutki mogą być nieprzewidywalne - mówi ekspertka.

Jej zdaniem sylwester to trudny czas dla dzikiej fauny.

- Co roku wiele dzikich zwierząt staje się ofiarami naszych sylwestrowych zabaw - przestrzega behawiorystka.

Sylwester w bezpiecznym miejscu

Aby zniwelować u zwierząt związany z nocą sylwestrową stres trzeba zapewnić im miejsce, w którym będą się czuły bezpieczne. 

- Dla niektórych psów będzie to klatka, którą dodatkowo możemy wygłuszyć kocami - ważne, by było to miejsce, z którego pies chętnie korzysta, wchodzi do niej sam, a nie jest w niej zamykany - zaznacza ekspertka.

Przykre niespodzianki dla mieszkańców. Duże miasta masowo rezygnują z imprez sylwestrowych

Sylwester wymaga jej zdaniem podjęcia działań zaradczych.

- Dla innych zwierząt będzie to miejsce na kanapie obok opiekuna czy łazienka. Kotom należy umożliwić dostęp do ulubionych kryjówek, np. w szafie. Warto pozasłaniać okna, by nie było widać błysków i włączyć np. radio, bo muzyka zagłuszy wystrzały w sylwestra - mówi lekarz weterynarii.

Spacer w szelkach i obroży z adresem

Sylwester to okres, kiedy fajerwerki odpalane są w ciągu dnia, często dzieje się to niespodziewanie. Dr Miller radzi, aby w okresie okołosylwestrowym, wychodząc z psem na spacer, dodatkowo zabezpieczyć go w szelki i obrożę z adresem.

- Pamiętajmy też o chipowaniu zwierząt i rejestrowaniu numerów chipów w odpowiednich bazach. Jeśli nasz pies boi się wystrzałów, nie spuszczajmy go ze smyczy w sylwestra. Nie zostawiajmy też psa w ogrodzie na zewnątrz domu bez opieki - radzi behawiorystka. 

Sylwester Polsatu 2022: Doda na próbach. Tomasz Barański ujawnił, jak będzie wyglądał jej występ

Sylwester jest dla psów pozostawionych na podwórzu znacznym zagrożeniem. - Przerażony pies może przeskoczyć płot i uciec - ostrzega Julia Miller.

Dodaje, że warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii, który pomoże dobrać odpowiednie leki czy inne wspomagające produkty, takie jak feromony czy suplementy diety.  - Jeśli zwierzę bardzo się stresuje, najlepszym wyjściem będą dobrane przez specjalistę leki, które pomogą zwierzęciu przetrwać trudny czas sylwestra - mówi lekarka, która tłumaczy, że sylwester będzie mniej stresujący dzięki obecności opiekuna.

- Wspierajmy swoje zwierzęta i nie zostawiajmy ich samych w sylwestra - podkreśla dr Miller.

Czy powinno się zakazać fajerwerków w Sylwestra? Skomentuj artykuł na Facebooku!

PAP
Dowiedz się więcej na temat: fajerwerki | sztuczne ognie | Sylwester | nowy rok | zwierzęta | weterynarz

Reklama

Reklama

Reklama