Reklama

Sondaż: Prawie 50 proc. Polaków chce obniżyć wiek emerytalny

44,8 proc. ankietowanych jest za obniżeniem wieku emerytalnego, z kolei 32,4 proc. - za jego podniesieniem - wynika z sondażu IBRiS. Zwolennicy obowiązujących przepisów są więc w zdecydowanej mniejszości.

Według sondażu IBRiS dla Radia Zet, 20,4 proc. ankietowanych popiera pozostawienie wieku emerytalnego na obecnym poziomie (65 lat dla mężczyzn, 60 lat dla kobiet). Z kolei 2,4 proc. badanych nie ma na ten temat zdania.

Twórcy sondażu wskazali, że poparcie dla podniesienia lub obniżenia wieku emerytalnego zależy od preferencji politycznych. Za podniesieniem wieku emerytalnego opowiada się 31 proc. wyborców obozu rządzącego oraz 43 proc. zwolenników opozycji. Za wcześniejszym niż obecnie przechodzeniem na emeryturę jest 44 proc. wyborców opozycji i 43 proc. popierających Zjednoczoną Prawicę.

Reklama

Zrównanie wieku emerytalnego? Większość na "nie"

IBRiS zapytał też Polaków co sądzą o pomyśle, by wiek emerytalny kobiet i mężczyzn został zrównany i wynosił 65 lat. Takie rozwiązanie popiera 35,2 proc. ankietowanych, a 42,6 proc. jest przeciw. W tej kwestii nie ma zdania 22,2 proc. Wśród osób popierających zrównanie wieku emerytalnego 34 proc., to kobiety a 37 proc. mężczyźni. Przeciw takiemu rozwiązaniu jest 41 proc. kobiet i 44 proc. mężczyzn.

Za zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn opowiada się 63 proc. wyborców opozycji i 3 proc. wyborców obozu rządzącego. Przeciw jest 72 proc. zwolenników Zjednoczonej Prawicy i 23 proc. popierających opozycję.

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony w dn. 20-21.01.2023 r. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1100 osób.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wiek emerytalny | sondaż IBRIS | przepisy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy