Sondaż: Polacy domagają się referendów lokalnych

Karolina Olejak

Oprac.: Karolina Olejak

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
54
Udostępnij

92 proc. Polaków uważa, że mieszkańcy powinni mieć prawo odwołania wójta, burmistrza lub prezydenta w sytuacji, gdy nie są zadowoleni z efektów jego pracy - wynika z sondażu IBRiS, który publikuje Interia.

Wyniki sondażu publikuje Interia
Wyniki sondażu publikuje InteriaMarek M. BerezowskiReporter

Badanie przeprowadzono dla Instytutu Demokracji Bezpośredniej.

88 proc. wszystkich badanych zgadza się ze stwierdzeniem, że na sprawy lokalne zbyt duży wpływ mają samorządowcy, politycy i zorganizowane grupy interesu, a zbyt mały - mieszkańcy tacy jak oni. Z taką diagnozą w największej mierze zgadzają się wyborcy Prawa i Sprawiedliwości (95 proc.) i Konfederacji (92 proc.).

Wśród wyborców Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 - 81 proc. wyborców wskazało, że zgadza się z tą tezą. 77 i 71 proc. osób deklarujących poparcie dla kolejno Koalicji Obywatelskiej i Lewicy również zgadza się z diagnozą, że mieszkańcy mają zbyt mały wpływ na sprawy lokalne.

Wykres z badań LubBezpośrednio.PL - Instytut Demokracji Bezpośredniejarchiwum prywatne

Decyzja ponad podziałami?

Niezależnie od preferencji wyborczych respondenci chcą decydować o odwołaniu władzy i rozstrzyganiu kontrowersyjnych kwestii w drodze lokalnego głosowania. Większość badanych we wszystkich elektoratach wyraża chęć wzięcia udziału w referendach, gdyby odbywały się w ich miejscu zamieszkania.

92 proc. respondentów uważa, że mieszkańcy powinni mieć prawo do odwołania wójta, burmistrza lub prezydenta w sytuacji, gdy nie są zadowoleni z efektów jego pracy i sposobu, w jaki reprezentuje mieszkańców.

91 proc. badanych popiera możliwość decydowania w referendach lokalnych o ważnych dla lokalnej wspólnoty kwestiach takich jak na przykład zgoda na kontrowersyjną inwestycję np. spalarni śmieci.

78 proc. zgadza się z tezą, że o ważnych sprawach budzących emocje z przyczyn światopoglądowych np. dofinansowanie in vitro albo zasady prowadzenia wychowania seksualnego w szkołach przez podmioty zewnętrzne - mieszkańcy powinni decydować trybie referendum.

Deklaracje wyborców zgodnie z deklarowanym poparciem partyjnym:

Wykres z raportu LubBezpośrednio.PL - Instytut Demokracji Bezpośredniej wykonanego przez IBRISarchiwum prywatne

Jakie progi? Brakuje wiedzy

80 proc. badanych nie potrafi poprawnie odpowiedzieć na pytanie, jaki próg frekwencji jest wymagany, by referendum lokalne było ważne.

Wykres z badań LubBezpośrednio.PL - Instytut Demokracji Bezpośredniej wykonanych przez IBRISArchiwum

Wyborcy opozycji mają większą wiedzę na temat progów obowiązujących przy referendach lokalnych. Prawidłowe odpowiedzi wyborcy opozycji wskazywali trzykrotnie częściej (36 proc.) niż wyborcy obozu rządzącego (12 proc.). Taką wiedzę posiada też znacznie więcej kobiet niż mężczyzn. Prawidłowy próg frekwencji wskazało trzy razy więcej kobiet (30 proc.), niż mężczyzn (10 proc.).

Wykres z badań LubBezpośrednio.PL - Instytut Demokracji Bezpośredniej - przeprowadzonych przez Ibrisarchiwum prywatne

Badanie dla www.LubBezpośrednio.PL - Instytutu Demokracji Bezpośredniej w dniach 5-6 maja 2023 roku wykonał Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS.

Badanie zrealizowane metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI, n=1100, błąd oszacowania 3 proc., próg ufności 0,95).

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Müller w "Graffiti": Donald Tusk nie wiedział co obiecał dzień wcześniej
      Müller w "Graffiti": Donald Tusk nie wiedział co obiecał dzień wcześniejPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na