Śmiertelna bakteria atakuje w Polsce. Co to jest legionella pneumophila i gdzie występuje?
Przybywa osób zakażonych bakterią legionella pneumophila. Łagodny jej przebieg najczęściej nie jest groźny dla zdrowia, a jego objawy nieco przypominają grypę. Może jednak przerodzić się w ciężkie zapalenie płuc, które wymaga hospitalizacji. W skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci. Co to jest choroba legionistów? Jakie są objawy? Gdzie można zarazić się bakterią legionella pneumophila? Oto najważniejsze informacje.
Choroba legionistów. Co to jest?
Choroba legionistów, czyli legionelloza związana jest z zakażeniem bakterią legionella pneumophila. Nazwa tej choroby wzięła się od imienia członków Legionu Amerykańskiego, którzy zachorowali w 1976 roku podczas kongresu w Filadelfii.
Choroba legionistów jest rodzajem nietypowego zapalenia płuc. Najczęściej chorują na nią osoby mieszkające w krajach o ciepłym, tropikalnym klimacie, ale przypadki zachorowań na chorobę legionistów zdarzają się wszędzie.
W Europie szczyt zachorowań przypada na miesiące letnie. Dowodem na to są ostatnie przypadki zakażeń bakterią legionella pneumophila w województwie podkarpackim.
Legionella pneumophila. Gdzie występuje bakteria?
Bakterią legionella pneumophila można zarazić się poprzez wdychanie skażonych aerozoli. To mikroskopijne i niedostrzegalne gołym okiem kropelki wody zawieszone w powietrzu, w których występują bakterie. Bakterie mogą żyć i namnażać się w temperaturze od 20 stopni do 45 stopni Celsjusza.
Bakterie legionella pneumophila obecne są w rzekach, otwartych akwenach wodnych, występują w instalacjach wodno-kanalizacyjnych w szpitalach lub hotelach. Można zarazić się bakterią podczas kąpieli w basenach termalnych, basenach spa oraz podczas korzystania z urządzeń medycznych.
Czytaj też: Choroba legionistów zaczyna się od gorączki. Bakterie czają się w basenach i kąpieliskach
Legionella pneumophila – objawy zakażenia
Pierwsze objawy zakażenia bakterią legionella pneumophila przypominają infekcję wirusową i pojawią się po 2-5 dniach od zakażenia. Podejrzenie infekcji występuje u osób, które są osłabione i mają podwyższoną temperaturę. Pacjent zakażony bakterią legionella pneumophila może doświadczać jadłowstrętu, mieć długotrwałe bóle głowy i bóle mięśniowe.
Inne objawy zakażenia bakterią legionella pneumophila to:
- kaszel,
- nadmierna senność,
- wymioty,
- biegunka,
- dreszcze,
- ból w klatce piersiowej,
- ból brzucha,
- dezorientacja,
- otępienie,
- drgawki.
Jak rozpoznać zakażenie bakterią legionella pneumophila?
Większość przypadków choroby legionistów można z powodzeniem leczyć. By jednak choroba była skutecznie leczona, potrzebna jest właściwa diagnoza, a jak zwraca się uwagę, choroba legionistów nie jest wykrywana od razu bądź rozpoznawana jest błędnie.
Konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych.
Czy choroba legionistów jest niebezpieczna?
Większość pacjentów z postacią płucną choroby wymaga leczenia szpitalnego. Leczenie może trwać do trzech tygodni. Głównym zadaniem jest uniknięcie niebezpiecznych powikłań ze strony innych układów i narządów, a także ropni płuc, rozedmy lub zaburzeń neurologicznych. W skrajnych przypadkach choroba legionistów prowadzi do śmierci.
Zobacz także: