Reklama

Reklama

Skażenie Odry. Pompy będą napowietrzać wodę

Wojewoda zachodniopomorski polecił włączenie pomp do napowietrzania wody na Odrze. Sytuacja wciąż nie jest do końca opanowana, a zakaz użytkowania wód został przedłużony do 25 sierpnia.

"Ratujemy ryby przed przyduchą! Poleciłem Komendzie Wojewódzkiej PSP w Szczecinie uruchomić pompy do napowietrzenia wody tam, gdzie to możliwe. Jestem w kontakcie z wędkarzami koordynującymi akcję. Typujemy lokalizację. Pierwsze pompy zadysponowałem do Siadła Dolnego. Kolejne wyruszą niebawem!" - napisał w sobotę na Twitterze wojewoda

 zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Jak podał wcześniej, w Odrze, w miejscach, gdzie kilka dni temu usuwane były śnięte ryby, pojawiły się żywe ryby, jednak bardzo wiele pływa przy powierzchni ze względu na brak tlenu w wodzie.

Reklama

Podał też zawartość tlenu w wodzie po porannych pomiarach: w Widuchowej to 4,22 mg/l, w okolicach niemieckiego Mescherin - 0,73 mg/l, w Radziszewie 0,95 mg/l, w Szczecinie przy Moście Cłowym 0,76 mg/l, a przy Moście Długim 1,58 mg/l. Minimalna wartość tlenu, umożliwiająca rybom normalne bytowanie to 4,0 mg/l. 

 

Zanieczyszczenie Odry. Zakaz korzystania z wód przedłużony 

 

Od końca lipca obserwowano pomór ryb na Odrze. W związku z katastrofalną sytuacją, władze przedłużyły zakaz korzystania z rzeki. 

"Wojewoda Zbigniew Bogucki w związku z zanieczyszczeniem Odry na terenie województwa zachodniopomorskiego przedłużył do 25 sierpnia br. zakaz bezpośredniego kontaktu z wszystkimi wodami Odry, w tym Odry Wschodniej i Odry Zachodniej wraz z łączącymi kanałami oraz z wodami Zalewu Szczecińskiego i wszystkimi innymi zbiornikami wodnymi przez które Odra przepływa, a także korzystania z tych wód" - poinformowało w czwartek biuro prasowe wojewody zachodniopomorskiego.

Od początku akcji służb na rzece wyłowiono tony martwych ryb.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy