Reklama

SG: Kolejne nielegalne próby przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

103 cudzoziemców, m.in. z Somalii i Jemenu - próbowało w piątek przekroczyć nielegalnie granicę polsko-białoruską - poinformowała Straż Graniczna. Minionej doby ujęto również kolejnych trzech tzw. kurierów migrantów.

Kierowców pochodzących z Ukrainy i Białorusi zatrzymano w okolicach Narewki (woj. podlaskie). Przyjechali oni trzema samochodami po czternastu cudzoziemców, obywateli Afganistanu i Iranu - podała SG w sobotę rano na Twitterze. Od początku roku na granicy z Białorusią zatrzymano blisko 400 osób podejrzanych o pomocnictwo lub organizację nielegalnego przekraczania granicy.

Z danych SG wynika, że do tej pory w grudniu odnotowano 1160 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W listopadzie zanotowano ponad 2,2 tys. takich prób, w październiku - ponad 2,5 tys. Od początku roku było ich łącznie 15,3 tys.

Reklama

Granica polsko-białoruska. MSWiA: Bariera elektroniczna do końca roku

Trwa instalowanie bariery elektronicznej, która ma być uzupełnieniem stalowego ogrodzenia zbudowanego na 186 kilometrach granicy z Białorusią. Bariera elektroniczna ma mieć 206 km i obejmie również odcinki, gdzie stalowego ogrodzenia nie ma, np. graniczne rzeki.

Gotowe są już jej trzy pierwsze odcinki o łącznej długości 55 km, wyposażone m.in. w kamery dzienno-nocne i termowizyjne. Trwają odbiory techniczne kolejnych. Według zapowiedzi MSWiA, do końca roku powinna być oddana do użytku cała bariera elektroniczna.

Od 1 lipca na Podlasiu obowiązuje - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Po kolejnym przedłużeniu przez wojewodę zakaz obowiązuje obecnie do końca roku w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: granica polsko-białoruska | migranci | Straż Graniczna

Reklama

Reklama

Reklama