Reklama

Reklama

Są zalecenia MZ i NFZ ws. procedur przy wykryciu koronawirusa

Szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski i prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski przekazali zalecenia dotyczące tego, jak placówki prowadzące oddziały chorób zakaźnych mają postępować, jeżeli wykryją koronawirus nCoV-2019.

Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz poinformował, że osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni były w Chinach lub miały kontakt z osobą, która tam przebywała i mają objawy, takie jak temperatura ciała powyżej 38 stopni oraz kaszel i duszność, powinny zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego miejsca zamieszkania.

Zalecenie MZ i NFZ dla placówek z oddziałami zakaźnymi przewidują m.in., że skierowanie w przypadku spełniania powyższych przesłanek nie jest wymagane.

Resort podkreśla jednocześnie, że dotychczas w Polsce nie stwierdzono żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem.

Reklama

KO składa wniosek do marszałek Sejmu

Koalicja Obywatelska złożyła u marszałek Sejmu Elżbiety Witek wniosek o jak najszybsze zwołanie posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia w sprawie koronawirusa - poinformowały we wtorek posłanki KO Monika Wielichowska i Katarzyna Lubnauer.

Posłanki KO zwołały konferencję prasową w związku z epidemią koronawirusa na świecie.

"Chcemy wiedzieć, jakie procedury zostały wdrożone na lotniskach, w szpitalach, w transporcie publicznym, chcemy też wiedzieć, czy jesteśmy przygotowani na pojawienie się koronawirusa w Polsce" - powiedziała Monika Wielichowska.

Posłowie KO, dodała, oczekują też informacji, w jakiej sytuacji znajdują się polscy obywatele, którzy przebywają na terenach objętych kwarantanną.

"Dlatego dziś, na ręce pani marszałek Elżbiety Witek wnosimy o niezwłoczne zwołanie sejmowej Komisji Zdrowia w celu przedstawienia szczegółowych informacji w tym temacie" - powiedziała Wielichowska.

"Oczekujemy sztabu kryzysowego"

"Takie wirusy są szczególnie groźne, należą do czwartej grupy ryzyka" - przekonywała Katarzyna Lubnauer. Przypomniała, że koronawirus przenosi się drogą kropelkową, nie ma skutecznej metody leczenia go.

"Oczekujemy od rządu, żeby zorganizował sztab kryzysowy" - powiedziała Lubnauer. "Jest sztab kryzysowy w Czechach, dlaczego polski rząd bagatelizuje zagrożenie?" - dodała.

Jej zdaniem również wszyscy przybywający ze stref zagrożenia powinni być objęci kwarantanną.


Epidemia w Chinach

W Chinach ma miejsce epidemia nowego koronawirusa, który prawdopodobnie pojawił się pod koniec 2019 roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Koronawirus z Wuhan wywołuje zapalenie płuc, które może być śmiertelne.

Według wtorkowych danych chińskiej państwowej komisji zdrowia wirus zabił dotąd w ChRL 106 osób, a ponad 4,5 tys. zachorowało, z czego 976 przypadków określono jako ciężkie. Liczba zarażonych wzrosła w porównaniu z komunikatem z poprzedniego dnia o ponad 1700, a przypadków ciężkich - o 515.

Przypadki zachorowań odnotowano również w innych krajach, ale jak dotąd nie pojawiły się doniesienia o zgonach poza Chinami kontynentalnymi.

By powstrzymać rozwój epidemii, chińskie władze w praktyce odcięły od świata liczący 11 mln mieszkańców Wuhan, stolicę prowincji Hubei; zawieszono m.in. komunikację, zarówno połączenia lokalne, jak i dalekobieżne. W całym kraju przedłużono dni wolne od pracy z okazji Święta Wiosny.

Japonia, Korea Płd., Francja i inne państwa informowały o planach ewakuacji swoich obywateli z objętego kwarantanną Wuhanu drogą lotniczą. 

Zobacz też:

27 Polaków wciąż przebywa w Wuhanie i okolicach

Groźny wirus. Jak się chronić?

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy