Są pieniądze z kolejnego "plusa". Ruszyły wypłaty. Jak złożyć wniosek?

Oprac.: Marcin Szałaj

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
290
Udostępnij

Od 1 lipca można składać wnioski o świadczenie 300 plus, a pierwsze przelewy trafiły już na konta beneficjentów. Pieniądze z programu Dobry Start mają pomóc skompletować wyprawkę dla dziecka. O dofinansowanie można ubiegać się do końca listopada, jednak wcześniejsze zgłoszenie to szybsza wypłata środków. Kto może się starać o dodatkowe 300 zł? Jak to zrobić?

Pierwsze pieniądze z tegorocznej edycji programu Dobry Start trafiły już na konta beneficjentów.
Pierwsze pieniądze z tegorocznej edycji programu Dobry Start trafiły już na konta beneficjentów.Bartłomiej MagierowskiEast News

Dobry Start. Dla kogo dofinansowanie?

Bez względu na dochód rodziny, o dofinansowanie z programu Dobry Start mogą starać się rodzice i opiekunowie:

  • uczniów do 20. roku życia;
  • uczniów z niepełnosprawnościami do 24. roku życia;

Świadczenie jest wypłacane tylko na rachunek bankowy, dlatego przy wypełnianiu wniosku niezbędne jest wskazanie konta do przelewu. "300 plus" to dodatek jednorazowy, o który można ubiegać się tylko raz w roku.

Oprócz rodziców mogą się o pieniądze starać także opiekunowie dzieci w pieczy zastępczej, domy dziecka i dyrektorowie placówek opiekuńczo-wychowawczych. Pieniądze należą się także usamodzielnionym uczniom.

Jak złożyć wniosek w programie Dobry Start?

Ostateczny termin składania wniosków na "300 plus" mija 30 listopada. Jedyny wyjątek to dzieci powyżej 20. roku życia, które po 30 listopada uzyskały oświadczenie o niepełnosprawności.

Wnioski do programu Dobry Start można składać wyłącznie drogą elektroniczną! Jest kilka możliwości ich uzupełnienia:

  • aplikacja mZUS;
  • portal Emp@tia;
  • PUE ZUS;
  • bankowość elektroniczna.

Osoby składające dokumenty przez Emp@tię lub e-bankowość, które nie mają zarejestrowanego profilu PUE ZUS dostaną wiadomość e-mail informującą o automatycznym założeniu konta w tym portalu. W ten sposób uzyskają dostęp do informacji o wniosku i samym świadczeniu. PUE ZUS to podstawowy system komunikacji elektronicznej między Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a obywatelami.

Oprócz podstawowych danych osobowych, we wniosku koniecznie musi się znaleźć numer konta bankowego, na które mają trafić pieniądze. Poza tym niezbędny będzie też adres e-mail i numer telefonu do kontaktu i ewentualnie założenia profilu w PUE ZUS.

Jednym z najczęstszych błędów przy wypełnianiu wniosku jest podanie w jednym z pól PESEL-u własnego zamiast PESEL-u dziecka. Warto o tym pamiętać i dokładnie czytać wszystkie opisy - prosty błąd, którego łatwo uniknąć, może zablokować wypłatę środków.

Wniosek złożony. Kiedy będzie wypłata 300 plus?

Wszyscy, którzy złożyli wnioski na początku lipca, mogą spodziewać się przelewu w najbliższych dniach. Być może pieniądze są już na ich kontach, bo ZUS rozpoczął już wypłatę środków - w pierwszej transzy rozdysponowano 60 milionów złotych.

Do tej pory do ZUS wpłynęło już z pewnością ponad półtora miliona wniosków. Dane sprzed tygodnia mówiły o 1,4 mln, na których zgłoszono do programu 2 miliony osób. Dodatek należy się na każde uczące się dziecko.

Wszyscy, którzy wypełnią wnioski do 31 sierpnia, otrzymają środki przed końcem września. Ci, którzy wnioski złożą po rozpoczęciu roku szkolnego, otrzymają przelew w ciągu maksymalnie dwóch miesięcy. Oznacza to, że ostatni beneficjenci mogą dostać "pieniądze na wyprawkę" na początku przyszłego roku.

Czytaj także:

Oglądaj też:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Jackowski w "Graffiti": Kaczyński ma ciągoty do monopartii
      Jackowski w "Graffiti": Kaczyński ma ciągoty do monopartiiPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na