Rodzina prof. Mariana Zembali: Prosimy o uszanowanie prywatności

Anna Nicz

Oprac.: Anna Nicz

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Prof. Mariana Zembala nie żyje. Rodzina wybitnego lekarza prosi o uszanowanie prywatności, dziękując jednocześnie za liczne słowa wsparcia i otuchy. O śmierci kardiochirurga poinformowano w sobotę rano. 11 lutego Zembala skończył 72 lata.

Prof. Marian Zembala
Prof. Marian ZembalaTOMASZ BARANSKI/REPORTEREast News

"Z przykrością informujemy, że w dniu dzisiejszym odszedł do Boga nasz kochany Syn, Mąż, Ojciec, Dziadek, lekarz - Profesor Marian Zembala. W tym trudnym czasie prosimy o uszanowanie prywatności rodziny. Dziękujemy za liczne słowa wsparcia i otuchy. Pozostająca w żałobie rodzina" - napisali krewni prof. Zembali w oświadczeniu.

Marian Zembala nie żyje. Prokuratora prowadzi czynności 

O śmierci wybitnego kardiochirurga i byłego ministra zdrowa rodzina poinformowała w sobotę rano. Jak potwierdza Interii rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, planowana jest sekcja zwłok.

- Nie ujawniamy okoliczności zdarzenia ze względu na dobro śledztwa. Na miejscu trwają czynności procesowe m.in. z udziałem policji z Tarnowskich Gór - przekazała Joanna Smorczewska, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Dodała, że służby są jeszcze przed przesłuchaniami świadków. Jak ustaliła nieoficjalnie "Gazeta Wyborcza", na miejscu zdarzenia zabezpieczono list. Ciało profesora Mariana Zembali znaleziono w basenie wybudowanym przy jego rodzinnym domu w Zbrosławicach.

Marian Zembala i Zbigniew Religa - pierwsza udana transplantacja serca

W 1985 prof. Marian Zembala dołączył do zespołu prof. Zbigniewa Religi w kierowanej przez niego, Katedrze i Klinice Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu. Zembala był uczestnikiem pierwszej udanej transplantacji serca, 5 listopada 1985 roku.

Dawcą serca był mężczyzna w stanie śpiączki, którego po orzeczeniu śmierci mózgu zabrano karetką do Zabrza. Tam bezpośrednio przed operacją pobrano serce. Trafiło ono do 62-letniego rolnika, który niestety zmarł kilka dni po operacji.

W 2014 roku premierę miał film "Bogowie" w reżyserii Łukasza Palkowskiego, opowiadający historię Zbigniewa Religii (zagrał go Tomasz Kot) i jego zespołu.

W rolę Mariana Zembali wcielił się w produkcji Piotr Głowacki. Profesor sam zagrał zresztą w filmie - wcielając się w rolę członka komisji etyki lekarskiej, przed którą musiał stawić się Zbigniew Religa.

Marian Zembala ministrem zdrowia w rządzie Ewy Kopacz

Prof. Marian Zembala w 2001 roku jako pierwszy w Polsce przeszczepił choremu płuco-serce, dokonał także zabiegu wszczepienia by-passów 103-letniej pacjentce. W 2012 r. otrzymał papieski medal Pro Ecclesia et Pontifice - Dla Kościoła i Papieża. To jedno z najważniejszych odznaczeń przyznawanym przez urząd papieski osobom świeckim.

W 2015 r. został ministrem zdrowia w rządzie Ewy Kopacz.

Mieszkał w Tarnowskich Górach. Cztery lata temu przeszedł udar. Od tego momentu poruszał się na wózku inwalidzkim.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Prof. Zembala o protestach po publikacji wyroku TK ws. aborcji: Rozumiem bunt kobiet
      Prof. Zembala o protestach po publikacji wyroku TK ws. aborcji: Rozumiem bunt kobietRMF FMRMF
      Przejdź na