Rocznicowe uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Od złożenia wieńców w Świątyni Opatrzności Bożej przed tablicą wskazującą miejsce pochówku prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, a także trzech księży, którzy zginęli pod Smoleńskiem, rozpoczęły się w środę uroczystości rocznicowe w świątyni.

Wdowa po ostatnim prezydencie na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, Karolina Kaczorowska
Wdowa po ostatnim prezydencie na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, Karolina Kaczorowska Tomasz GzellPAP

Wieniec na płycie umiejscowionej nad Panteonem Wielkich Polaków złożyła Karolina Kaczorowska - wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski i minister Maciej Klimczak z Kancelarii Prezydenta. Po uroczystości w części podziemnej świątyni zostanie odprawiona msza św. koncelebrowana przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.

Podczas uroczystości zostanie też poświęcona pierwsza płyta pomnika, który w przyszłości ma stanąć pod Smoleńskiem. Na kamiennej, niemal dwuipółmetrowej wysokości płycie wyryto wizerunek orła. Na ścianie świątyni za płytą wypisano nazwiska wszystkich 96 ofiar, a także umieszczono obraz przedstawiający miejsce katastrofy z wizualizacją przyszłego pomnika. Nazwiska wszystkich osób, które zginęły w katastrofie, odczyta Olgierd Łukaszewicz, aktor i prezes ZASP.

Jak mówił wcześniej Zdrojewski, poświęcony w Warszawie pierwszy fragment pomnika ma być kamieniem węgielnym, który - we właściwym czasie - zostanie ze świątyni przewieziony na miejsce instalacji pomnika. Będzie to możliwe wówczas, kiedy Polska uzyska dostęp do terenu, na którym pomnik ma zostać usytuowany. Do tego momentu płyta pozostanie w Świątyni Opatrzności Bożej.

Płyta ma wysokość ok. 2,30 m (taką wysokość będą miały wszystkie płyty, z których będzie składał się pomnik), a szerokość - ponad 2 m (płyty będą zróżnicowane pod względem szerokości). Grubość wszystkich płyt to 32 cm.

Po mszy św. zebrani przejdą do tej części świątyni, w której poświęcona zostanie pierwsza płyta pomnika. Pomnik ma mieć docelowo formę wysokiego i długiego muru, na którym znajdą się nazwiska wszystkich ofiar katastrofy.

W środę poinformowano też, że o 14.45 w Centrum Opatrzności Bożej przy świątyni ma się odbyć spotkanie rodzin ofiar katastrofy z udziałem kard. Nycza i ministra Zdrojewskiego.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Pasażerowie zmierzali na uroczystości w lesie katyńskim.

Przejdź na