Reklama

Rekordowa liczba pracowników z Ukrainy. To wciąż za mało

Do Polski przyjeżdża coraz więcej pracowników ze Wschodu. Agencje pracy wskazują jednak, że to wciąż za mało i nie są w stanie wypełnić wakatów - pisze "Rzeczpospolita". Sytuacja ma się dodatkowo pogorszyć w IV kwartale roku, gdy przybędzie prac sezonowych.

- O ile wcześniej zabiegaliśmy o klientów, o tyle dzisiaj największym wyzwaniem jest zdobycie pracowników - mówi "Rz" Krzysztof Inglot, prezes agencji zatrudnienia Personnel Service, która specjalizuje się w rekrutacji cudzoziemców, głównie Ukraińców.

Jak dodaje, w najbliższych tygodniach ma zamówienia na prawie 2500 pracowników z Ukrainy - to ponaddwukrotnie więcej niż liczba dostępnych kandydatów.

"Nie zaspokajają potrzeb rynku"

Podobny problem - według dziennika - zgłaszają wszystkie agencje rekrutujące cudzoziemców. Nie kryją też - jak czytamy - obaw, że w IV kwartale, gdy przybędzie prac sezonowych, sytuacja będzie trudniejsza.

Reklama

- Nasza agencja ma obecnie ok. 2 tys. wakatów. Pomimo że cały czas napływają pracownicy z Ukrainy, nie zaspokaja to potrzeb rynku - ocenia z kolei na łamach "Rz" Tomasz Bogdevic, dyrektor generalny Gremi Personal.

Według danych Tomasza Dudka, dyrektora zarządzającego Otto Work Force w Europie Środkowej, obecnie 513 tys. obcokrajowców posiada ważne zezwolenia na dłuższy pobyt w Polsce. To - jak pisze "Rzeczpospolita" - o 10 tys. więcej niż przed miesiącem - głównie dzięki większej liczbie Ukraińców (287 tys.). "Rekordy notuje ZUS, gdzie na koniec czerwca liczba cudzoziemców wzrosła o ponad jedną trzecią w skali roku, do niemal 819 tys. - trzy czwarte to Ukraińcy" - podkreśla gazeta.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | wakat | "Rzeczpospolita

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy