Reklama

Reklama

Radosław Fogiel komentuje projekt KO. "Polityczne bicie piany"

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel odniósł się do projektu KO nowelizującego prawo energetyczne w zakresie taryf gazowych. - To typowe polityczne bicie piany - stwierdził. Dodał, że już teraz istnieje możliwość ujednolicenia taryf dla wszystkich odbiorców indywidulanych.

Fogiel był pytany we wtorek w TVP, czy PiS poprze złożony przez KO projekt noweli prawa energetycznego zakładający, że wszyscy indywidualni odbiorcy gazu będą mieli takie same taryfy. - Ten projekt jest typowym politycznym biciem piany, bo taka możliwość jest już dzisiaj. Np. wspólnota mieszkaniowa musi złożyć odpowiedni wniosek i być traktowana jako suma odbiorców indywidualnych, a nie podmiot zbiorowy. PO próbuje wyważać otwarte drzwi, zamiast skupić się na innych sprawach - powiedział Fogiel.

Jego zdaniem w sprawie taryf za gaz narasta wiele mitów. Podkreślił przy tym, że podwyżki cen tego surowca są - według niego - wywołane: handlem emisjami CO2 przez UE, spekulacji, Nord Stream 2. - Ale na pewno czymś niedopuszczalnym jest pasienie się opozycji na tym i sianie paniki. W Warszawie Rafał Trzaskowski zamiast zwrócić się z wnioskiem o potraktowanie mieszkań komunalnych jako odbiorców indywidualnych, zaniedbał tego, a za to politycznie krzyczy, że tam są podwyżki, podczas gdy można było tych podwyżek uniknąć - dodał.

Reklama

Kilkaset procent podwyżki cen gazu

Fogiel zapewnił, że rząd działa w tej sprawie. - Tarcza antyinflacyjna, obniżka VAT, obniżka innych podatków, obniżka akcyzy na wszystkie rodzaje energii jest wyjściem naprzeciw tej sytuacji - mówił polityk PiS.

W grudniu Urząd Regulacji Energetyki podał, że w wyniku zatwierdzonego przez prezesa URE wzrostu stawek taryfy na gaz największego sprzedawcy PGNiG OD miesięczne rachunki gospodarstw domowych używających gazu do przygotowania posiłków wzrosną ok. 9 zł netto miesięcznie. Urząd podał też, że od 1 stycznia 2022 r. łączny średni wzrost rachunku za prąd przeciętnego gospodarstwa domowego wyniesie ok. 24 proc., co oznacza wzrost o ok. 21 zł netto miesięcznie.

Tymczasem media donoszą, że podwyżki cen gazu dla odbiorców sięgają nawet kilkuset procent. Dotyczy to głównie podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, samorządów, ale i również części wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które mają własne kotłownie gazowe (kotłownie zbiorcze).

We wtorek weszła w życie ustawa o dodatku osłonowym, która ma pomóc niektórym gospodarstwom domowym w pokryciu części kosztów energii oraz rosnących cen żywności.

Reklama

Reklama

Reklama