Reklama

Reklama

Przerwa w wydawaniu paszportów. Szykują się nowe przepisy

Przez niemal tydzień biura paszportowe będą zamknięte. Od 8 do 14 listopada nie będzie możliwości złożenia wniosku ani odebrania dokumentu. Utrudnienia będą spowodowane zmianami w przepisach i uruchomieniem Rejestru Dokumentów Paszportowych. "Prosimy o uwzględnienie powyższych okoliczności w swoich planach wyjazdowych" - czytamy na rządowej stronie.

Osoby, które planują udać się do urzędu, by złożyć wniosek o paszport powinny się pospieszyć, zwłaszcza, jeśli planują pilny wyjazd przed końcem roku. Na rządowych stronach pojawił się bowiem komunikat informujący, że w listopadzie organy paszportowe będą zamknięte przez niemal tydzień. 

"Informujemy, że w związku z wejściem w życie nowej ustawy o dokumentach paszportowych i uruchomieniem Rejestru Dokumentów Paszportowych (RDP), w okresie 8-14 listopada 2022 r. organy paszportowe w Polsce i za granicą nie będą przyjmować wniosków paszportowych" - podano.

Reklama

Zamknięte biura paszportowe. Zmieniają się przepisy

W tym czasie nie będzie możliwe także odebranie dokumentu. Zaznaczono jednak, że "w szczególnie uzasadnionych i krytycznych przypadkach, organy paszportowe będą mogły wydawać wyłącznie paszporty tymczasowe".

"Prosimy o uwzględnienie powyższych okoliczności w swoich planach wyjazdowych i zaplanowanie wizyty w naszym urzędzie najpóźniej do 7 listopada 2022 r. (poniedziałek) lub od 15 listopada 2022 r. (wtorek)" - podano w komunikacie.

Nowe przepisy paszportowe. Co się zmienia?

Niedogodności będą wynikać z wprowadzeniem nowych przepisów dot. dokumentów paszportowych oraz wdrożeniem nowego systemu ich wydawania. To z kolei ma "przynieść liczne korzyści".

"W pierwszej kolejności zniknie konieczność wypełniania papierowego wniosku. Będzie on generowany w systemie przez urzędnika paszportowego, a następnie podpisywany przez obywatela na urządzeniu służącym do pobierania odręcznego podpisu cyfrowego" - czytamy na stronie rządowej.

Zmienią się przepisy paszportowe. Dostęp do dodatkowych usług

Dodatkowo obniżona zostanie granica wiekowa wydawania paszportów z 10-letnim terminem ważności, będą mogły je otrzymać dzieci, które ukończyły 12 lat (obecnie granicą jest 13 lat). 

"Uproszczone zostaną też zasady pobierania opłat - w miejsce skomplikowanego systemu podwyższania i pomniejszania opłat w określonych przypadkach pojawi się jednolita i przejrzysta tabela opłat" - podają źródła rządowe. 

Kolejną zmianą dla posiadaczy paszportów będzie dostęp do takich dodatkowych usług elektronicznych, jak weryfikacja ważności paszportu, sprawdzenie danych przetwarzanych w rejestrze, czy zgłoszenie utraty skutkujące unieważnieniem paszportu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy