Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Przerwa w wydawaniu paszportów. Szykują się nowe przepisy
Przez niemal tydzień biura paszportowe będą zamknięte. Od 8 do 14 listopada nie będzie możliwości złożenia wniosku ani odebrania dokumentu. Utrudnienia będą spowodowane zmianami w przepisach i uruchomieniem Rejestru Dokumentów Paszportowych. "Prosimy o uwzględnienie powyższych okoliczności w swoich planach wyjazdowych" - czytamy na rządowej stronie.
Osoby, które planują udać się do urzędu, by złożyć wniosek o paszport powinny się pospieszyć, zwłaszcza, jeśli planują pilny wyjazd przed końcem roku. Na rządowych stronach pojawił się bowiem komunikat informujący, że w listopadzie organy paszportowe będą zamknięte przez niemal tydzień.
"Informujemy, że w związku z wejściem w życie nowej ustawy o dokumentach paszportowych i uruchomieniem Rejestru Dokumentów Paszportowych (RDP), w okresie 8-14 listopada 2022 r. organy paszportowe w Polsce i za granicą nie będą przyjmować wniosków paszportowych" - podano.
Zamknięte biura paszportowe. Zmieniają się przepisy
W tym czasie nie będzie możliwe także odebranie dokumentu. Zaznaczono jednak, że "w szczególnie uzasadnionych i krytycznych przypadkach, organy paszportowe będą mogły wydawać wyłącznie paszporty tymczasowe".
"Prosimy o uwzględnienie powyższych okoliczności w swoich planach wyjazdowych i zaplanowanie wizyty w naszym urzędzie najpóźniej do 7 listopada 2022 r. (poniedziałek) lub od 15 listopada 2022 r. (wtorek)" - podano w komunikacie.
Nowe przepisy paszportowe. Co się zmienia?
Niedogodności będą wynikać z wprowadzeniem nowych przepisów dot. dokumentów paszportowych oraz wdrożeniem nowego systemu ich wydawania. To z kolei ma "przynieść liczne korzyści".
"W pierwszej kolejności zniknie konieczność wypełniania papierowego wniosku. Będzie on generowany w systemie przez urzędnika paszportowego, a następnie podpisywany przez obywatela na urządzeniu służącym do pobierania odręcznego podpisu cyfrowego" - czytamy na stronie rządowej.
Zmienią się przepisy paszportowe. Dostęp do dodatkowych usług
Dodatkowo obniżona zostanie granica wiekowa wydawania paszportów z 10-letnim terminem ważności, będą mogły je otrzymać dzieci, które ukończyły 12 lat (obecnie granicą jest 13 lat).
"Uproszczone zostaną też zasady pobierania opłat - w miejsce skomplikowanego systemu podwyższania i pomniejszania opłat w określonych przypadkach pojawi się jednolita i przejrzysta tabela opłat" - podają źródła rządowe.
Kolejną zmianą dla posiadaczy paszportów będzie dostęp do takich dodatkowych usług elektronicznych, jak weryfikacja ważności paszportu, sprawdzenie danych przetwarzanych w rejestrze, czy zgłoszenie utraty skutkujące unieważnieniem paszportu.
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje