Reklama

Reklama

Pogrzeb najstarszej Polki Tekli Juniewicz. Mateusz Morawiecki: Emanowała pogodą ducha

Premier Mateusz Morawiecki przyjechał we wtorek rano do Gliwic na uroczystości pogrzebowe zmarłej w ubiegły piątek Tekli Juniewicz - najstarszej Polki i drugiej pod względem długowieczności osoby na świecie. - Była zawsze życzliwa, serdeczna. Czuło się, że w niej jest ta wielka wewnętrzna miłość, dobroć wobec wszystkich ludzi i myślę, że jako taką ją właśnie zapamiętamy - mówił szef rządu.

Pożegnanie zmarłej w wieku 116 lat Tekli Juniewicz najstarszej Polki i drugiej pod względem długowieczności osoby na świecie rozpoczęło się po godz. 10. w gliwickim kościele św. Jerzego, w dzielnicy Łabędy.

Premier Mateusz Morawiecki w poprzednich latach m.in. składał życzenia urodzinowe zmarłej. W reakcji na wiadomość o jej śmierci, w twitterowym wpisie wspominał ostatnie z nią spotkanie.

- Niezwykła kobieta o wielkim sercu. Pani Teklo, to zaszczyt, że mogłem Panią poznać - akcentował szef rządu.

"Miała wielkie serce i pogodę ducha"

Premier przemawiając podczas uroczystości pogrzebowych podkreślał, że odejście Tekli Juniewicz jest wielką stratą, bo miała ona dla swojej rodziny wielkie serce, uśmiech i wewnętrzną pogodę.

Reklama

- Gdy poznałem panią Teklę, to pogoda ducha emanowała z niej, mimo, że miała już bardzo wiele lat. Była osobą bardzo życzliwą i serdeczną - powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier dodał, że "gdy rozmawiało się z panią Teklą, czuło się, że jest w niej ta wielka wewnętrzna miłość, dobroć dla wszystkich ludzi". - Myślę, że tak ją właśnie zapamiętamy, nie tylko jako osobę, która była najdłużej żyjącym obywatelem Polski, ale także jako osobę, która mimo zmieniających się epoko potrafiła zachować w sobie ciepło i dobro - dodał szef rządu.

Dziękujemy pani Teklo za piękne, wspaniałe, długie życie. Dziękujemy za pani dobro, za pani miłość - mówił Morawiecki i złożył rodzinie i bliskim Tekli Juniewicz wyrazy współczucia.

Tekla Juniewicz miała 116 lat

Tekla Juniewicz urodziła się 10 czerwca 1906 r. w Krupsku w dzisiejszej Ukrainie. Po II wojnie światowej i przesiedleniach zamieszkała wraz z mężem Janem Juniewiczem i rodziną w Gliwicach. W 2017 r. została, po śmierci Jadwigi Szubartowicz, najstarszą żyjącą Polką. W kwietniu, po śmierci Kane Tanaki z Japonii, stała się drugą pod względem wieku osobą na świecie.

Najstarszą osobą na świecie jest 118-letnia Francuzka Lucile Randon, urodzona 11 lutego 1904 r.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy