Pogoda nadal groźna. 2,5 tysiąca interwencji podczas burz
Weekend był niespokojny, ale poniedziałek również minie pod znakiem dynamicznej pogody. Synoptycy spodziewają się się silnych porywów wiatru oraz sztormowej aury nad morzem. Ostatniej doby strażacy odnotowali ponad 2,5 tysiąca interwencji związanych z frontem burzowym. Ponadto podczas niedzielnych burz dwie osoby zostały ranne.

Od rana niemal całe niebo nad Polską spowite jest chmurami. W wielu miejscach kraju - na północy, wschodzie oraz południu - dodatkowo pada deszcz. Nie są to jednak tak obfite opady, jak w sobotę i niedzielę.
Kiedy nadejdzie zmiana pogody? Sprawdź najlepsze prognozy w serwisie Interii
Po południu na północy cały czas będzie pochmurno. W innych regionach spodziewamy się przejaśnień. W całej Polsce nadal może padać deszcz o natężeniu słabym, czasami umiarkowanym. Punktowo, głównie na południu, nie można wykluczyć burz, ale nie będą to gwałtowne zjawiska, jak w ciągu 48 godzin. Prognozowana suma opadów wynosi od 5 do 15 mm.
W poniedziałek będzie chłodno. Temperatura maksymalna wyniesie od 14-16 stopni Celsjusza na Pogórzu i Pojezierzu Pomorskim do 17-21 stopni Celsjusza na pozostałym obszarze kraju. Lokalnie na Suwalszczyźnie możliwe 22-23 stopnie.
Prognoza pogody na poniedziałek. Najsilniejszy wiatr na Pomorzu
W poniedziałek i wtorek w województwie pomorskim spodziewany jest silny wiatr - prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na północy województwa wiatr może wiać z prędkością nawet 110 km/h.
Ostrzeżenie drugiego stopnia będzie obowiązywać od godz. 9 w poniedziałek do godz. 14 we wtorek i dotyczy powiatów lęborskiego, puckiego, słupskiego, wejherowskiego oraz Słupska. Warunki biometeorologiczne wszędzie będą niekorzystne.
Ta apka mówi, kiedy spadnie deszcz - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store
IMGW prognozuje, że od wtorkowego poranka wiatr powinien słabnąć. Nadal jednak obowiązują przed nim ostrzeżenia pierwszego stopnia. Dotyczą powiatów z północy Polski: bytowskiego, chojnickiego, człuchowskiego, gdańskiego, kartuskiego, kościerskiego, malborskiego, nowodworskiego, starogardzkiego i tczewskiego, a także Gdańska, Gdyni i Sopotu.
IMGW przewiduje tam silny wiatr o średniej prędkości do 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, z zachodu i południowego zachodu.
Burze na Suwalszczyźnie. Będzie też silnie wiało
W poniedziałek burze prognozowane są na południowych krańcach Polski oraz na Podlasiu i Suwalszczyźnie.
Z kolei w Karpatach spodziewany jest deszcz do 25 mm, a na szczytach Tatr deszcz ze śniegiem i śnieg. Temperatura wyniesie od 15 do 20 stopni Celsjusza. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, porywisty.
Burze nad Polską. Dwie osoby ranne
- Ostatniej doby strażacy odnotowali ponad 2,5 tysiąca interwencji związanych z frontem burzowym. Najwięcej w województwie wielkopolskim - mówił w Polsat News rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.
Najwięcej wyjazdów strażaków było województwie wielkopolskim - 436, warmińsko-mazurskim - 302, zachodniopomorskim - 289, mazowieckim - 226, podlaskim - 218, dolnośląskim - 180, lubelskim - 175, śląskim - 167 i małopolskim - 161.
Podczas niedzielnych burz dwie osoby zostały ranne. Do poważnego zdarzenia doszło we Wrocławiu, gdzie na samochód spadło drzewo. W wyniku tego zdarzenia jedna osoba została ranna. Z kolei w Giżycku na mężczyznę spadła gałąź.
Natomiast w Kołobrzegu występują duże utrudnienia na kolei w związku z przewróconym drzewem na torowisko. Z informacji publikowanych na Portalu Pasażera wynika, że opóźnienia niektórych pociągów sięgają nawet do 12 godzin.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!