Reklama

Pogoda. Atak zimy. W weekend grozi nam paraliż na drogach

Obfite opady śniegu mogą doprowadzić do paraliżu komunikacyjnego w weekend - alarmuje synoptyk IMGW Michał Folwarski. - Trzeba się też liczyć z przerwami w dostawach prądu z powodu awarii infrastruktury, połamanymi drzewami - przekazuje ekspert. Z ciężką sytuacją już od piątku walczą służby na Podhalu - w związku z opadami strażacy interweniowali ponad 600 razy. IMGW na sobotę wydało ostrzeżenia przez marznącymi opadami, intensywnymi opadami śniegu oraz przed silnym wiatrem.

Najtrudniejsza będzie najbliższa doba. W sobotę intensywne opady śniegu w całej Polsce, nie tylko w górach i południowej części kraju, ale także w centralnej, a nawet zachodniej.

- Nie dość, że śnieg dobrze popada i będzie mokry, to jeszcze temperatura może oscylować w okolicach zera stopni, albo na lekkim minusie. W sobotę w południowej części kraju wystąpią marznące opady, wiec będzie na prawdę ślisko, nie tylko na ulicach, ale także na chodnikach - podkreśla.

Paraliż komunikacyjny po obfitych opadach śniegu

W jego ocenie paraliż komunikacyjny grozi przede wszystkim mieszkańcom południowej i południowo-wschodniej części kraju. - Prognozowane są obfite opady śniegu. Na Podhalu już jest dużo śniegu, więc kiedy jeszcze dopada, będzie niebezpiecznie. Trzeba się też liczyć z przerwami w dostawach prądu z powodu awarii infrastruktury, połamanymi drzewami - przestrzega meteorolog.

Reklama

Na drogach w pozostałej części Polski również należy zachować ostrożność, gdyż nawet na nizinach może spaść ok. 15 cm mokrego śniegu. Jazdę będzie utrudniało błoto pośniegowe.

Połamane drzewa na Podkarpaciu. Strażacy interweniowali ponad 600 razy

Ciężka sytuacja już dała o osobie znać na Podkarpaciu - w ciągu ostatniej doby ponad 600 razy wyjeżdżali strażacy do usuwania skutków intensywnych opadów śniegu. Jak przekazał w sobotę rano dyżurny podkarpackiej straży pożarnej kapitan Marcin Kusztyb, "tylko od północy zanotowano blisko 200 interwencji".

Jak zaznaczył, działania straży "polegały głównie na usuwaniu połamanych konarów i drzew, które runęły pod naporem śniegu na jezdnie, chodniki oraz linie energetyczne". Kusztyb przekazał, że nikt nie został ranny. 

Gdzie chwyci silny mróz? Sprawdź najlepsze prognozy na Pogoda Interia

Nawierzchnie dróg - przekazał dyżurny Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Michał Sarabura - są czarne mokre z błotem pośniegowym, lokalnie białe z zajeżdżonym śniegiem, miejscami śliskie. Skutki zimy na drogach wojewódzkich usuwa 56 pługopiaskarek. Natomiast na podkarpackich odcinkach dróg krajowych w nocy było 280 wyjazdów związanych z opadami śniegu.

Ostrzeżenie przed marznącymi opadami i intensywnymi opadami śniegu

W związku z atakiem zimy w Polsce IMGW wydało ostrzeżenia dla poszczególnych regionów kraju. W woj. świętokrzyskim wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami i intensywnymi opadami śniegu. Prognozuje się, że opady śniegu będą przechodzić w deszcz ze śniegiem i marznący deszcz miejscami powodujący gołoledź. 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami i intensywnymi opadami śnieg obowiązuje również w woj. warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim. Tutaj również opady śniegu będą przechodzić w deszcz ze śniegiem i marznący deszcz miejscami powodujący gołoledź. 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu wydano dla części województwa pomorskiego. "Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm, lokalnie do 20 cm. Silny wiatr w porywach do 70 km/h będzie powodował zawieje śnieżne" - informuje instytut. Alert będzie obowiązywać w sobotę od godz. 13 do 23. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 80 proc.

Natomiast w woj. podlaskim występują intensywne opady śniegu o natężeniu 1-3 cm/h, miejscami przejściowo mogą dochodzić do około 5 cm/h. Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dotyczy powiatów: bielskiego, hajnowskiego, siemiatyckiego i wysokomazowieckiego.

Marznące opady i silne porywy wiatru

W Mazowieckiem w sobotę rano opady śniegu będą stopniowo przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz. Możliwe są przejściowo słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. Dla 12 powiatów wydano ostrzeżenie przed marznącymi opadami. Są to powiaty: grodziski, grójecki, legionowski, nowodworski, piaseczyński, pruszkowski, pułtuski, Warszawa, warszawski zachodni, wołomiński, wyszkowski i żyrardowski. Ostrzeżenie obowiązuje w sobotę od godz. 9 do godz. 15.

IMGW od godzin porannych w sobotę prognozuje się wystąpienie silnego wiatru na Pomorzu o średniej prędkości do 50 km/h, w porywach do 80 km/h, z północy i północnego wschodu. Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem obowiązuje dla powiatów: nowodworskiego, gdańskiego, kartuskiego, puckiego, wejherowskiego, lęborskiego i słupskiego. Ostrzeżenie obowiązywać będzie w sobotę od godz. 9 do godz. 21. 

Z kolei ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla powiatów: sławieńskiego, koszalińskiego, kołobrzeskiego, gryfickiego, kamieńskiego i powiatu Świnoujście obowiązywać będzie w sobotę od godz. 11 do 24.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | IMGW | alerty IMGW | prognoza pogody | Ostrzeżenia IMGW

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy