Podobińska: Nowa ustawa ułatwi życie osób transpłciowych

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Ustawa o uzgodnieniu płci, którą w czwartek uchwalił Sejm, ułatwi funkcjonowanie osób transpłciowych, choć ingeruje w ich sprawy osobiste i rodzinne, bo zakłada konieczność rozwodu przed złożeniem wniosku o uzgodnienie - ocenia wiceprezeska fundacji Trans-Fuzja Lalka Podobińska.

Prezes Fundacji Trans-Fuzja Wiktor Dynarski cieszy się wyniku głosowania ws. ustawy o uzgodnieniu płci
Prezes Fundacji Trans-Fuzja Wiktor Dynarski cieszy się wyniku głosowania ws. ustawy o uzgodnieniu płciJacek TurczykPAP

Podobińska wskazała, że po wejściu ustawy w życie procedura prawna dotycząca uzgodnienia płci będzie odbywać się w trybie nieprocesowym. Osoby transpłciowe, które będą chciały dokonać zmiany swojej płci prawnej na zgodną z ich tożsamością, nie będą musiały w tym celu - jak ma to miejsce obecnie - pozywać swoich rodziców.- Dziś odbywa się to w trybie procesowym, na podstawie art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego. A w procesie musi być strona pozwana. Skutkuje to tym, że dorosła osoba transpłciowa, która składa wniosek o skorygowanie zapisu w swoich dokumentach, musi pozwać własnych rodziców, którzy w tej sytuacji czują się oskarżeni. Często eskaluje to istniejące konflikty rodzinne - powiedziała.

Pozytywnie oceniła też, że na mocy ustawy wnioski mają być rozpatrywane przez jeden sąd w kraju, który będzie wyspecjalizowany w tej dziedzinie, bo - jak powiedziała - dziś przez różne sądy osoby transpłciowe są bardzo różnie traktowane.

Wiceprezeska fundacji Trans-Fuzja przyznała jednocześnie, że jest nieco zawiedziona niektórymi zapisami w ustawie. Wskazała m.in., że przed złożeniem wniosku o uzgodnienie płci osoby transpłciowe będą musiały się rozwieść.

- Nawet, jeśli osoby w małżeństwie żyją zgodnie i chciałyby nadal żyć we wspólnym gospodarstwie domowym, nie będą mogły. To ingerencja w sprawy osobiste, rodzinne tych osób - oceniła.

Kolejna podniesiona przez nią sprawa dotyczy przewidzianej w ustawie możliwości złożenia wniosku o uzgodnienie płci wyłącznie przez osoby pełnoletnie. - W ustawie uchwalonej kilka dni temu w Irlandii ta granica to 16 lat, w Danii i na Malcie nie ma w ogóle takiego ograniczenia. A wiadomo, jak ważna jest dla młodych osób transpłciowych możliwość uzgodnienia płci i funkcjonowanie w społeczeństwie jako osoba płci zgodnej z ich tożsamością - powiedziała.

Zaznaczyła przy tym, że w ustawie znalazło się kompromisowe rozwiązanie - osoby małoletnie, choć nie będą mogły złożyć wniosku o uzgodnienie płci, będą mogły mieć zmienione imię na niewskazujące na płeć, np. Alex czy Max.

- Znamy już takie przypadki. Z naszą pomocą udało się zmienić imię jednemu dziecku na neutralne płciowo i dzięki temu funkcjonuje w szkole w płci docelowej, w tej, która jest zgodna z jego tożsamością płciową - powiedziała wiceprezeska Trans-Fuzji.

Podobińska jest wpółzałożycielką i wiceprezeską fundacji Trans-Fuzja, działającej na rzecz osób transpłciowych. Prowadzi grupy wsparcia dla osób transseksualnych oraz zajmuje się popularyzowaniem wiedzy w zakresie transpłciowości, publikując artykuły na ten temat, a także prowadząc prezentacje, seminaria i warsztaty.(PAP)

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na