Reklama

Paweł Kukiz zakłada nową partię polityczną

Paweł Kukiz i jego polityczne środowisko przygotowują się do rejestracji nowej partii - Kukiz'15. To efekt problemów ze sprawozdaniem finansowym poprzedniej partii.

Paweł Kukiz zarejestrował swoje poprzednie ugrupowanie o nazwie K'15 w 2020 roku. Partia nie złożyła jednak w terminie sprawozdania finansowego za 2021 roku - informuje "Rz". 

- PKW zgodnie z przepisami złożyła już wniosek o wykreślenie partii z rejestru. Nie zapadło jeszcze orzeczenie sądu, jednak dotąd w podobnych przypadkach większość decyzji sądu, jeśli nie wszystkie, polegała na przychyleniu się do wniosku PKW - mówi dla "Rz" poseł Jarosław Sachajko.

Poseł poinformował, że przygotowywany jest wniosek o rejestrację nowej partii. - Z całej Polski spływają już listy z podpisami - stwierdził. Uchwała o rejestracji nowej partii ma zostać podjęta podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, kiedy to posłowie pojawia się w Warszawie. 

Reklama

Partia Pawła Kukiza chce uzyskać subwencję

Rejestracja nowego ugrupowania może też pomóc w uzyskaniu subwencji z budżetu państwa. Początkowo Kukiz'15 był zarejestrowany jako komitet wyborczy, a nie partia polityczna, przez co ominęła go wypłata pieniędzy z subwencji. Przed startem w wyborach w 2015 roku Paweł Kukiz był przeciwnikiem finansowania partii politycznych z publicznych środków. 

- Zostawiliśmy już około 30 mln w budżecie i nie chcielibyśmy znów popełnić tego samego błędu - mówi Sachajko. Polityk zapewnia, że subwencja pomogłaby w "upowszechniania swoich idei, takich jak zmiany w ordynacji wyborczej albo demokracja bezpośrednia".

Uzyskanie subwencji jest możliwe, gdy partia przekroczy próg wyborczy w wyborach parlamentarnych

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Paweł Kukiz | Kukiz'15 | partia polityczna

Reklama

Reklama

Reklama