Reklama

Reklama

Nowe ustalenia o zatruciu Odry. Chodzi o miejsce skażenia

Czy źródło zanieczyszczenia Odry znajdowało się na terenie województwa dolnośląskiego? Kiedy zostały przeprowadzone pierwsze badania wody? Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu odpowiedział na interwencję senatora Krzysztofa Brejzy w tej sprawie. W oświadczeniu pisze też o kontroli zakładów, które znajdują się niedaleko rzeki i wykorzystują te same substancje, które znaleziono w wodzie.

Zatrucie Odry wstrząsnęło Polską. Choć o śniętych rybach jest głośno od kilku tygodni, ekspertom wciąż nie udało się ustalić, co doprowadziło do jej zatrucia. Z najnowszych informacji przekazanych przez minister klimatu i środowiska Annę Moskwę wynika, że za katastrofą ekologiczną mogą stać złote algi. 

"Nienaturalne pochodzenie wysokiego poziomu tlenu w rzece"

Senator Krzysztof Brejza zwrócił się wcześniej do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze. W piśmie domagał się odpowiedzi m.in. na pytanie, kiedy WIOŚ dowiedział się o tysiącach śniętych ryb i jakie podjął w związku z tym działania. Dopytywał także o to, jakie kontrole zostały do tej pory przeprowadzone. 

Reklama

"Wykonane pomiary wykazały poziomy tlenu rozpuszczonego w wodzie oraz nasycenia tlenem znacznie wyższe od parametrów występujących w Odrze w okresie letnim [...] Stwierdzone poziomy nasycenia tlenem przekroczyły 130 proc." - podano we wstępie.

Jak wyjaśnił Inspektor Ochrony Środowiska zarówno wizualna ocena wody, jak i przeprowadzona analiza mikrobiologiczna nie wykazały obecności zakwitu - zmiany zabarwienia wody, spowodowanej masowym rozwojem mikroskopijnych, nierozpoznawalnych gołym okiem organizmów żywych. "Dlatego wysoki poziom nasycenia tlenem (przy braku zakwitu) wskazywał na jego nienaturalne pochodzenie" - czytamy w oświadczeniu. 

"Źródło zanieczyszczenia poza województwem dolnośląskim"

W piśmie poinformowano także, że z przeprowadzonych obserwacji wynika, iż źródło zanieczyszczenia Odry znajdowało się poza teren województwa dolnośląskiego

"Niezwłocznie po otrzymaniu sprawozdania wystosowaliśmy pismo do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska o przeprowadzenie dodatkowych badań wody powierzchniowej na odcinku Odry od woj. śląskiego do woj. zachodniopomorskiego" - dodano. 

WIOŚ: Sprawdzamy zakłady w pobliżu rzeki, które wykorzystują substancje typowe dla zatrucia Odry

Zaznaczono także, że obecnie kontrolowane są zakłady, które wykorzystują substancje charakterystyczne dla stwierdzonego zanieczyszczenia oraz inne zakłady w pobliżu Odry, które korzystają z jej wód.

"Na rzekach w miejscach poboru nie zaobserwowano śniętych ryb" - podsumowano w oświadczeniu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy