Reklama

Nad Polskę nadciąga chłodniejsze powietrze. Opady w całym kraju

W niedzielę prognozowane są w całym kraju opady deszczu, w obszarach podgórskich będą to opady deszczu ze śniegiem. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem w kilkunastu powiatach południowej Polski - od raciborskiego po bieszczadzki. W porywach może wiać do 90 km/h. Alert będzie obowiązywał do poniedziałku.

- Za sprawą niżu z centrum nad południową Szwecją, w niedzielę do Polski napływać będzie nieco chłodniejsze powietrze polarno-morskie - przekazał Jakub Gawron z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

- Strefa opadów przesunie się z zachodniej nad wschodnią połowę kraju. Zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami, w całym kraju, możliwe są opady deszczu. Nieco intensywniejsze opady prognozowane są nad Polską centralną i wschodnią. Na Warmii i w Małopolsce suma opadów może dojść do około 10 mm. W obszarach podgórskich będą to opady deszczu ze śniegiem. W wyższych partiach Sudetów może spaść do 5 cm białego puchu. Temperatura maksymalna wyniesie od czterech stopni Celsjusza na wschodzie kraju i w obszarach podgórskich Karpat do dziewięciu stopni na zachodzie Polski - powiedział Jakub Gawron z IMGW-PIB.

Reklama

Prognoza na noc

W szczytowych partiach Tatr może spaść powyżej 10 cm śniegu. Temperatura minimalna wyniesie od minus jednego na południu, zero na wschodzie, do plus trzech stopni na północnym zachodzie i nad morzem. W obszarach podgórskich Karpat, w obniżeniach terenu, możliwe są spadki temperatur do minus trzech stopni. Wiatr będzie południowo-zachodni, umiarkowany i porywisty. 

Najsilniejsze porywy wiatru spodziewane są nad morzem, gdzie jego prędkość może dochodzić do 70 km/h. Na pozostałym obszarze porywy będą słabnąć i w obszarach podgórskich Karpat wyniosą początkowo do 65/h, w Bieszczadach do 90 km/h, w Tatrach do 80 km/h. 

W nocy strefa frontowa będzie zaznaczać się na południowym wschodzie kraju i tam będzie najwięcej chmur. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami możliwe są słabe opady deszczu, na południowym wschodzie deszczu i deszczu ze śniegiem, w obszarach podgórskich również śniegu. 

Kiedy nadejdzie zmiana pogody? Sprawdź najlepsze prognozy w serwisie Interii

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem

Żółty alert pierwszego stopnia IMGW wydał dla południowych powiatów kraju: raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego, Jastrzębia-Zdroju, pszczyńskiego, bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego, suskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, nowosądeckiego, gorlickiego, jasielskiego, krośnieńskiego, sanockiego, leskiego, bieszczadzkiego.

Ostrzeżenie obowiązuje do godzin porannych w poniedziałek - poinformował IMGW.

Alert pierwszego stopnia oznacza silny wiatr o średniej prędkości 55-70 km/h lub porywy wiatru dochodzące do 70-90 km/h. 

Ta apka mówi, kiedy spadnie śnieg - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | prognoza | niedziela pogoda

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy