Możesz kupić tańszy węgiel. Trwa nowy nabór wniosków. Co trzeba zrobić?
Od 9 stycznia można ponownie składać wnioski o zakup preferencyjny węgla. Druga tura będzie trwała do końca lutego. Sprawdź, kto może złożyć wniosek i kiedy będzie on zrealizowany.

Spis treści:
Kto może złożyć wniosek o preferencyjny zakup węgla?
Wniosek o zakup preferencyjny węgla może zostać złożony przez osobę fizyczną w gospodarstwie domowym, której przysługuje dodatek węglowy. Są to osoby, którym już go wypłacono lub, których wniosek w tej sprawie został rozpatrzony pozytywnie.
Jeśli osoba nie wypełniła wniosku o dodatek węglowy, ale spełnia wymagania, które do niego uprawniają, może także zakupić węgiel w preferencyjnej cenie. W takim przypadku weryfikacja, czy zakup może się odbyć, zachodzi w trakcie zgłoszenia. Może być także weryfikowana, kiedy wpisujemy do centralnej ewidencji emisyjności budynków główne źródło ogrzewania w naszym domu.
Wniosek można złożyć za pomocą elektronicznego systemu ePUAP lub w lokalnym Urzędzie Miejskim.
Jaka ilość węgla nam przysługuje?
W ramach zakupu preferencyjnego możemy kupić łącznie trzy tony węgla dla jednego gospodarstwa domowego w dwóch turach. Na każdą przypada 1,5 tony.
Jeśli w 2022 roku dokonaliśmy zakupu 1,5 tony węgla, możemy się postarać o tę samą ilość w 2023. W tej sprawie należy złożyć osobny wniosek. Ich nabór rozpoczął się 9 stycznia i potrwa do końca lutego.
Jeśli w 2022 roku nie korzystaliśmy z preferencyjnego zakupu węgla, a chcemy to zrobić teraz i mamy do tego prawo, możemy złożyć wniosek - ale już tylko o 1,5 tony węgla.
Cena maksymalna węgla od gminy to 2 tys. zł
Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, wnioskodawca zostanie poinformowany o sposobie płatności oraz przewidywanym terminie odbioru paliwa.
Cena węgla zależy od gminy, w jakiej mieszkamy. Najwyższa kwota, za którą gmina może go sprzedać, to 2 tys. zł za tonę. W niektórych miejscach węgiel może być jednak sprzedawany taniej. Jego dostawa będzie nas jednak prawdopodobnie dodatkowo kosztować.
Zobacz także: