Reklama

Meteorolog IMGW przewiduje ciepłą zimę. "Zaoszczędzimy na ogrzewaniu"

Dobre wieści od IMGW. Zdaniem rzecznika Instytutu Grzegorza Walijewskiego nadchodząca zima będzie cieplejsza niż zwykle. - Święta raczej po wodzie, niż po lodzie. Śnieg, choć będzie padał, nie utrzyma się na nizinach. Na narty tylko w wysokie góry - prognozuje.

- W grudniowych prognozach nastąpiła zmiana. (...) Według amerykańskich modeli we wschodniej części Polski temperatura ma być wyższa od krajowej średniej z ostatnich 30 lat, nawet o 1,5 stopnia Celsjusza. Natomiast z naszych wyliczeń wynika, że grudzień będzie w normie - mówi rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski, przekazując wyniki długoterminowych prognoz Instytutu.

Grudzień pełen opadów

- Grudzień może nas zaskoczyć, bo temperatura maksymalna może osiągnąć 13 st. C. Natomiast minimalne wartości temperatury mogą spadać nawet do -14 - ostrzega.

Będzie też dużo opadów i to w całej centralnej oraz zachodniej i południowo-zachodniej części kraju. - Śnieg pojawi się na pewno w górach, ale opadów można się spodziewać także na nizinach - w centrum kraju, na południu i wschodzie. Niestety nie oznacza to, że tam utworzy pokrywę śnieżną, raczej popada i szybko stopnieje - wyjaśnia.

Reklama

A jaka będzie pogoda na Boże Narodzenie? - Patrząc na statystyki, widzimy, że coraz częściej mamy bezśnieżne święta. Czy i w tym roku tak będzie? Tego nie jesteśmy obecnie w stanie określić - odpowiada.

Styczeń zaskakująco ciepły

Styczeń - według amerykańskich i polskich wyliczeń - ma być cieplejszy niż zwykle, czyli z wartościami temperatur powyżej 30-letniej normy. Amerykanie przewidują, że średnie temperatury będą wyższe o 2 st. Polska prognoza to potwierdza. Podobnie jak w grudniu śnieg spadnie także na nizinach, ale nie będzie tworzył pokrywy śnieżnej, szybko się roztopi.

W lutym całe południe i wschód kraju mają być z temperaturami powyżej normy, co też oznacza, że choć będzie padał śnieg, to i tak się nie utrzyma na nizinach.

Opadów ma być więcej niż to bywało w ostatnich latach. Ostro popada począwszy od woj. zachodniopomorskiego, poprzez kujawsko-pomorskie, po Podlasie.

- Zima będzie łaskawa i pozwoli zaoszczędzić trochę na ogrzewaniu. Zawiedzeni będą ci, którzy czekają na zabawy na śniegu - podsumowuje Walijewski.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: IMGW | zima w Polsce

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy