Reklama

Reklama

Matura próbna: Dziś sprawdzian z najtrudniejszego przedmiotu

Trwa matura próbna 2022. Uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących wczoraj przystępowali do sprawdzianu z języka polskiego. Jednak dziś czeka ich o wiele trudniejsze zadanie. Z jakiego przedmiotu dziś matura próbna? Sprawdź, w jakim celu przeprowadzane są próbne egzaminy dojrzałości i dlaczego ten konkretny przedmiot tak stresuje uczniów.

Matura próbna 2022. Dziś matematyka

Matury próbne organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną odbywają się w dniach 28-30 września 2022 roku. Uczniowie IV klas liceów ogólnokształcących 28 września rozwiązywali arkusze z języka polskiego, 29 września czeka ich sprawdzian z matematyki, natomiast w piątek 30 września próbna matura z języka obcego nowożytnego.

Zdawalność matury z matematyki w poprzednich latach

Matura z matematyki to prawdziwa zmora dla większości uczniów. Kilka punktów straconych na teście może w konsekwencji zaważyć na decyzji o przyjęciu przyszłego abiturienta na studia, dla innych jest to zło konieczne, a na informację o wynikach czekają ze strachem, gdyż słabo napisana matura z matematyki może sprawić, że nie zdadzą egzaminu dojrzałości.

Reklama

Matura z matematyki ma najgorszą zdawalność wśród trzech obowiązkowych przedmiotów (język polski, matematyka oraz język obcy nowożytny - najczęściej jest o j. angielski). Na przestrzeni ostatnich 7 lat (2016-2022) procent uczniów, którzy nie zdali matury z matematyki, ani razu nie spadł poniżej 10. Najgorszy wynik to aż 21 proc. w 2020 i 2021 roku, natomiast "najlepszy" — 14 proc. w 2017 i 2019 roku.

Dla porównania w przywołanych wcześniej przedmiotach (język polski oraz język angielski) na przestrzeni ostatnich 7 lat ani razu procent uczniów, którzy nie zdali matury, nie przekroczył 10 (język polski — 8 proc. w 2020, język angielski — 8 proc. w 2020). Najlepszy wynik w przypadku matury z języka polskiego to 2 proc. w latach 2016 i 2017.

Zobacz także: CKE ogłosiła duże zmiany na maturze 2023. Oto nowa lista lektur obowiązkowych

Jak wygląda matura próbna z matematyki?

Matura próbna 2022 nie różni się niczym od egzaminu, który uczniowie będą zdawać po ukończeniu szkoły. Cały arkusz matury próbnej z matematyki oraz procedury zachowane podczas sprawdzianu mają na celu odwzorowanie warunków, z jakimi będzie musiał zmierzyć się uczeń na oficjalnym egzaminie maturalnym.

Na rozwiązanie zadań na maturze próbnej z matematyki uczniowie mają 170 minut. Egzamin podzielony jest na trzy grupy. Pierwsza to zadania zamknięte, w których tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. Za poprawne rozwiązanie otrzymuje się 1 punkt, za nieprawidłowe — 0. W drugiej i trzeciej części znajdują się zadania otwarte, które różnią się poziomem złożoności. Za poprawną odpowiedź udzieloną w drugiej grupie można otrzymać nawet 3 punkty, za błędną — 0. Możliwe jest także uzyskanie np. 2 punktów za odpowiedź niepełną. W trzeciej części punktacja jest jeszcze szersza i wynosi od 0 do nawet 6 punktów w zależności od zadania.

Zobacz także: "Teraz to już jest walka na śmierć i życie". Wojna Morawieckiego i Sasina kluczowa dla przyszłości PiS-u

W jakim celu przeprowadzane są matury próbne?

Zgodnie z informacją dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej próbna matura 2022 to właściwie test diagnostyczny w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu maturalnego w Formule 2023. Liceom ogólnokształcącym zostaną udostępnione dwa terminy dla matur próbnych, pierwszy w dniach 28-30 września oraz drugi w dniach 12-22 grudnia 2022. W pierwszym okresie przeprowadzane są sprawdziany jedynie z 3 przedmiotów obowiązkowych, natomiast w drugim uczniowie czwartych klas liceów ogólnokształcących będą mogli sprawdzić swoją wiedzę ze wszystkich przedmiotów na wszystkich poziomach (tych, które wybrali do zdawania na maturze).

Matura 2023 — kiedy pierwszy egzamin?

Zgodnie z tradycją egzamin dojrzałości odbywa się w pierwszy wolny dzień po weekendzie majowym. W 2023 roku matura rozpocznie się we czwartek 4 maja o godzinie 9:00, gdy abiturienci w całej Polsce przystąpią do pisemnego sprawdzianu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Obowiązkowa matura z matematyki 2023 na poziomie podstawowym odbędzie się w poniedziałek 8 maja o godzinie 9:00. Pomiędzy tymi dwoma egzaminami, w piątek 5 maja 2023 o godzinie 9:00, osoby, które jako język nowożytny wybrały język angielski, przystąpią do matury pisemnej na poziomie podstawowym.

Czytaj również:

Przemysław Czarnek przeprasza za słowa o LGBT

Przemysław Czarnek zapowiedział nowy przedmiot i... maturę w grupach!

Tego absolutnie nie możesz zrobić na maturze. Uważaj, to się może źle skończyć

Reklama

Reklama

Reklama