Reklama

Mateusz Szczurek o propozycjach PiS: „Tego nie da się zrobić”

- Nie sposób jest bez wprowadzenia totalitarnego państwa spowodować, że wszystkie podatki będą płacone i do tego jeszcze przy szacunkach raczej wyższych niż niższych. Tego się nie da zrobić - powiedział Mateusz Szczurek, minister finansów.

500 zł na każde drugie i kolejne dziecko, podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł, obniżenie wieku emerytalnego, a także obniżenie VAT do 22 procent i opodatkowanie banków i hipermarketów - zapowiedziała w weekend kandydatka PiS na premiera Beata Szydło.

Projekty za niespełna 40 milionów

Te projekty PiS będą kosztować 39 miliardów zł. "Wiemy, skąd wziąć pieniądze" - zapewniała, odnosząc się do zarzutu PO, że PiS mówi o projektach, ale nie wie, jak je sfinansować. Według niej z dodatkowych wpływów z VAT, uszczelnienia systemu podatkowego, opodatkowania hipermarketów i banków można uzyskać 73 miliardy zł.

Reklama

- Od razu widać, że te propozycje się nie bilansują. Uszczuplenie dochodów jest w wielu elementach niedoszacowane" - mówił Szczurek w poniedziałek w Polskim Radiu.

Państwo totalitarne

- Nie sposób jest, bez wprowadzenia totalitarnego, państwa spowodować, że wszystkie podatki będą płacone i do tego jeszcze przy szacunkach raczej wyższych niż niższych. Tego się nie da zrobić. Chociaż należy robić, ale zakładać czy budować program na tym, że nagle te wszystkie problemy znikną, jest raczej nieodpowiedzialne - powiedział minister finansów.

Zarazem, że cieszy się bardzo, iż PiS "akceptuje coś, co ministerstwo finansów wdraża już od pewnego czasu, mianowicie jedną instytucję pobierającą dochody".

- Jesteśmy bliżej takiego momentu, w którym zamiast rozliczać się osobno z ZUS-em, EMEF-em wystarczy jedna płatność - dodał.

Dobra strategia

Jak mówił Szczurek, dzięki zmianom w aparacie skarbowym będzie możliwe w tym roku rozliczanie się w dowolnym miejscu czy kontaktowanie się w dowolnym miejscu z organami podatkowymi, wszystko jedno, w jakim regionie się mieszka.

- To jest moim zdaniem dobra strategia - dodał.

Uszczelnienie systemu podatkowego


- Sam fakt uszczelniania systemu podatkowego czy strategia uszczelniania systemu podatkowego to jest coś, co trzeba robić, coś co robimy, bo tego wymaga wolna konkurencja, uczciwość i sprawne państwo. I z tym oczywiście nie sposób się nie godzić - powiedział Szczurek.

Szczegóły we wrześniu

Minister finansów powiedział, że to premier Ewa Kopacz poinformuje o pomysłach rządu dot. obniżenia podatków. W niedzielę szefowa rządu mówiła, że szczegóły w tej sprawie zostaną zaprezentowane po wakacjach.

- Będzie to na pewno na początku września, być może - troszkę wcześniej. Zespoły programowe pracują, cały program będziemy chcieli zaprezentować tuż po wakacjach - powiedziała Kopacz.

Czy PiS spełni swoje obietnice? Wypowiedz się!


 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy