Reklama

Marian Zembala: "Matka Polka nie umiera"

Minister zdrowia Marian Zembala poinformował, że trwają prace nad rozwiązaniem problemu zadłużenia placówek specjalizujących się w pediatrii: Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi i szpitala dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu.

Szef resortu zdrowia był pytany we wtorek, na konferencji po posiedzeniu rządu, o spotkanie na ten temat przedstawicieli ministerstwa zdrowia i resortu skarbu państwa. Doszło do niego pod koniec ubiegłego tygodnia.

- Rzadko tak bywa, że pierwsze spotkanie kończy się sukcesem. A zupełnie serio - mówimy o ważnym problemie, który trwa kilkanaście lat- stwierdził Zembala.

Przerwać zadłużanie się

- Wielu ministrów, z szacunkiem dla każdego, wiele rządów (...) z tym problemem się zmagało, tzn. co zrobić, żeby szpitale, na których spoczywa ciężar odpowiedzialności za polską pediatrię - Centrum Zdrowia Dziecka, Centrum Zdrowia Matki Polki, szpital specjalistyczny w Krakowie-Prokocimiu - nie zadłużały się bardziej- dodał.

Reklama

Ścieżka restrukturyzacji

Zembala ocenił, że szpitale te pokazały w ostatnich latach "bardzo przejrzystą ścieżkę restrukturyzacji, bardzo duży wysiłek". Jak mówił, te trzy placówki - "filary polskiej pediatrii",  nie zadłużają się już w wyniku bieżącej działalności, ale w efekcie innych zobowiązań.

- Model, który proponujemy, jest modelem pragmatycznym, modelem odważnym, ale bezpiecznym. Nie ma charakteru rozdawnictwa - powiedział minister, jednak nie przekazał dalszych szczegółów.

"Matka" nie umiera

W ubiegłym tygodniu w czwartek minister zdrowia odwiedził Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Wyraził wówczas pogląd, że "Matka Polka nie umiera", lecz się rozwija. Przyznał, że szpitale jak ICZMP i Centrum Zdrowia Dziecka są w trudnej sytuacji. "Gdybym powiedział, że znam rozwiązanie, byłbym nieszczery i nieprawdziwy. Ale jutro - za zgodą pani premier - będą się toczyły rozmowy z ministrem skarbu. Zaproponujemy pewien model rozwiązania" - zapowiedział wówczas minister.

Badania kliniczne

Zembala był pytany we wtorek także o kwestię dot. ograniczonych funduszy na badania kliniczne.

 

- Jest bardzo duża troska moja i środowiska wybitnych naukowców; czynimy wielki wysiłek, aby w istniejących programach w resorcie nauki pojawiła się przestrzeń, którą nazywamy "badania kliniczne"- powiedział minister. Jak dodał, szczegóły konkretnych działań w tej sferze zostaną zaprezentowane we wrześniu.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama