Reklama

Reklama

Łukasz Szumowski rezygnuje z mandatu poselskiego

Prof. Łukasz Szumowski rezygnuje z mandatu poselskiego; skupi się na pracy lekarza i naukowca - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. - Nie da się kierować instytutem, pracować z pacjentami i być realnie posłem. Ustawa też tego zabrania - powiedział Interii były minister zdrowia.

- Wyjdziemy z epidemii poturbowani zdrowotnie. Musimy nadrobić zaległości, chcemy wzmocnić polską kardiologię - wskazał w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski, uzasadniając powołanie pełnomocnika Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia. Został nim prof. Tomasz Hryniewiecki.

Po objęciu funkcji pełnomocnika przez prof. Hryniewieckiego, stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie- jak podaje resort - obejmie prof. Łukasz Szumowski.

CZYTAJ TYGODNIK INTERII - Szumowski: Minister Cieszyński powinien mieć pomniki w każdej gminie

Łukasz Szumowski był posłem z Płocka. Na jego miejsce w Sejmie wejdzie Rafał Romanowski, obecnie podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Reklama

Szumowski w latach 2016-2018 był wiceministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego w rządzie premier Beaty Szydło oraz ministrem zdrowia (2018-2020) w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego. 

Łukasz Szumowski rezygnuje z mandatu posła

- W tym czasie, działał na rzecz m.in. wzrostu nakładów na ochronę zdrowia, poprawy opieki onkologicznej, kardiologicznej i psychiatrycznej, polepszenia warunków kształcenia i pracy kadr medycznych oraz cyfryzacji systemu ochrony zdrowia. Musiał także stawić czoła wyzwaniu, jakim był wybuch globalnej epidemii COVID-19, na początku roku 2020 - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

- W ramach działalności poselskiej kontynuował działania na rzecz poprawy stanu ochrony zdrowia w Polsce i zapewnienia pacjentom jak najlepszej opieki. Działał na rzecz rozwoju północno-zachodniego Mazowsza (powiatów ciechanowskiego, gostynińskiego, mławskiego, płockiego, płońskiego, przasnyskiego, sierpeckiego, sochaczewskiego, żuromińskiego i żyrardowskiego oraz miasta Płock) m.in. współpracując z lokalnymi samorządami i zabiegając o środki na inwestycje w regionie - dodał rzecznik.

Łukasz Szumowski był "posłem niezawodowym"

Jak zaznaczył, jesienią 2020 roku Szumowski złożył rezygnację z urzędu Ministra Zdrowia i od tego czasu pozostawał posłem niezawodowym, na co dzień pracując jako lekarz.

Müller podkreślił, że prof. Szumowski jest lekarzem i naukowcem z uznanym, międzynarodowym dorobkiem w dziedzinie kardiologii, w szczególności leczenia zaburzeń rytmu serca. Jak dodał, w swojej karierze był m.in. członkiem European Heart Rhythm Association, Training Fellowships Committee czy Innovation Commity.

Prof. Łukasz Szumowski jest autorem lub współautorem ponad 150 prac naukowych; wykonuje skomplikowane procedury kardiologiczne u dorosłych i dzieci, współpracował m.in. z Instytutem Pomnikiem Centrum Zdrowia Dziecka wspomagając zespół kardiologów dziecięcych - dodał rzecznik rządu. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy