Reklama

Łapówki w wojsku: 12 osób z zarzutami

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu postawiła 12 osobom cywilnym i wojskowym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zmowy przetargowej i łapownictwa.

Dwóch oficerów, dwóch pracowników cywilnych RZI, radca prawny a także siedmioro przedsiębiorców lub pracowników firm zostało zatrzymanych we wtorek przez Żandarmerię Wojskową.

Na razie bez szczegółów

Jak poinformował w czwartek rzecznik Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu ppłk Sławomir Schewe, podejrzanym grożą kary od 3 do 10 lat więzienia. Śledczy nie ujawniają na razie bliższych szczegółów przestępczego procederu.

- Chodziło o porozumienie tych osób w celu uzyskiwania kontraktów z RZI w Bydgoszczy z ominięciem prawa zamówień publicznych. Przekazywane osobom funkcyjnym w RZI łapówki sięgały kilkudziesięciu tysięcy złotych. Fundowano im też atrakcyjne wyjazdy i drogie alkohole - powiedział Schewe.

Reklama

Śledztwo w toku

Według śledczych do przestępstw miało dochodzić w latach 2014 i 2015, choć niewykluczone, że sprawa dotyczy także lat wcześniejszych.

- Badamy wciąż skalę zjawiska, jak daleko sięgają nieprawidłowości. Śledztwo jest w toku, nie wykluczamy kolejnych zatrzymań i kolejnych zarzutów - podał rzecznik.

Wobec wszystkich zatrzymanych osób zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym poręczenia majątkowe sięgające do 800 tys. zł. Podejrzani żołnierze i pracownicy RZI zostali zawieszeni w czynnościach służbowych.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy