Kwota emerytury pod znakiem zapytania. Prezes ZUS zachęca do przeliczenia
Wysokość świadczenia, które będzie wypłacane po zakończeniu aktywności zawodowej zależy od kilku czynników. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniew Derdziuk zachęca do samodzielnego policzenia wysokości przyszłej emerytury na portalu e-ZUS. Jak to zrobić?
- Zachęcamy do policzenia wysokości przyszłej emerytury na naszym portalu e-ZUS. Wiek emerytalny w Polsce nie będzie zmieniany, ale każdy z obywateli może sobie przeanalizować, jak długo chce być aktywny zawodowo i jak chce zabezpieczyć się finansowo na starość - powiedział prezes ZUS Zbigniew Derdziuk w rozmowie z PAP.
Wysokość emerytury. Jak przeliczyć?
Kalkulator dostępny na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pozwala obliczyć prognozowaną wysokość przyszłej emerytury. Można skorzystać z dwóch wersji narzędzia - uproszczonej lub zaawansowanej, które różnią się liczbą wprowadzanych parametrów.
Do kalkulatora należy wpisać między innymi kwotę zwaloryzowanych składek, deklarowany wiek przejścia na emeryturę, czy miesięczne obecne wynagrodzenie brutto. Z informacji podanych na stronie wynika, że przy wprowadzaniu danych można wykorzystać informacje z PUE ZUS.
Warto zaznaczyć, że wynik uzyskany w trakcie obliczania wysokości przyszłej emerytury ma charakter prognozy. Aby uzyskać dokładniejsze wyliczenia, warto skontaktować się z doradcą emerytalnym.
Jak mieć wyższą emeryturę? Te rozwiązania mogą w tym pomóc
W rozmowie z PAP Zbigniew Derdziuk wspomniał również o III filarze, na który składają się programy takie jak PPK, PPE, IKE czy IKZE. - To są fajne instrumenty, które mogą pomóc uzupełnić świadczenie - oznajmił prezes ZUS.
Wspomniane programy faktycznie mogą przyczynić się do uzupełnienia świadczenia emerytalnego po zakończeniu aktywności zawodowej. Jednym z popularniejszych jest PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe. Polegają one na długoterminowym oszczędzaniu. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie mojeppk.pl, podczas rzeczonego oszczędzania: "na prywatny rachunek pracownika wpływają wpłaty od pracodawcy, wpłaty samego pracownika oraz wpłata powitalna i dopłaty roczne od państwa".
W otrzymaniu wyższego świadczenia emerytalnego może również pomóc przedłużenie swojej aktywności zawodowej. Zwlekanie z przejściem na emeryturę o rok może spowodować wzrost świadczenia o około 10-15 procent.