Konwencja Solidarnej Polski w sprawie reformy sądownictwa

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

"Nie może być mowy o sprawiedliwej Polsce bez właściwie funkcjonującego wymiaru sprawiedliwości. Siły głównego nurtu, najpierw tworzące, a potem utrwalające system postkomunistyczny, zawsze były zmianom w tej dziedzinie przeciwne" - oświadczył prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński
Jarosław KaczyńskiRafal OleksiewiczReporter

W sobotę w Warszawie odbywa się konwencja Solidarnej Polski poświęcona reformie sądownictwa. List do uczestników od prezesa PiS Jarosław Kaczyńskiego odczytał poseł PiS Krzysztof Sobolewski.

"Nie może być mowy o sprawiedliwej Polsce bez właściwie funkcjonującego wymiaru sprawiedliwości" - napisał Kaczyński.

"Doskonale pamiętamy, że siły głównego nurtu, najpierw tworzące, a potem utrwalające system postkomunistyczny, zawsze były zmianom w tej dziedzinie przeciwne. Ich opór doprowadził do anachronicznej sytuacji, w której wymiar sprawiedliwości pozostał w zasadzie jedyną sferą życia publicznego, która nie została poddana przekształceniom na miarę potrzeb demokratycznego państwa" - stwierdził prezes PiS.

"W 2015 r., kiedy to wysoko nieśliśmy na sztandarach obietnicę zreformowania wymiaru sprawiedliwości, wyborcy, obdarzając nas zaufaniem, wyraźnie opowiedzieli się za przeprowadzeniem zmian w tej sferze. W zeszłym roku obiecywaliśmy kontynuację tej reformy. I w tym przypadku wyborcy znowu nas poparli. Mamy zatem wyjątkowy mocny mandat do działania" - podkreślił Kaczyński.

"Nie ugniemy się"

W liście do uczestników konwencji Solidarnej Polski prezes PiS podkreślił też, że wymiar sprawiedliwości musi służyć obywatelom, społeczeństwu, a "nie stanowić pozostającą de facto poza wszelką kontrolą zamkniętą 'nadzwyczajną kastę', która może sobie na wszystko pozwolić".

"My ze swej drogi nie zejdziemy. Dalej będziemy reformować wymiar sprawiedliwości, bo tego potrzebuje Rzeczpospolita i jej obywatele. Nie ugniemy się pod naciskami ani wewnętrznymi, ani zewnętrznymi" - podkreślił Kaczyński.

Oświadczył, że z traktatów europejskich jasno wynika, że sprawy ustrojowe wymiaru sprawiedliwości leżą w gestii państw członkowskich.

"A zatem chce się nas przymusić do tego, by Polska godziła się na łamanie traktatów, a przez to sama uznała się za państwo członkowskie drugiej kategorii, wobec którego można sobie pozwalać na działania pozaprawne, niezgodne z traktatami europejskimi. To podcięłoby naszej ojczyźnie skrzydła i skazało ją trwale na status państwa zależnego. A na to nigdy nie wyrazimy zgody" - podkreślił prezes PiS.

Demonstracja poparcia dla reformy wymiaru sprawiedliwości

Pod siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie trwa demonstracja poparcia dla reformy wymiaru sprawiedliwości. Biorą w niej udział m.in. opozycjoniści z czasów PRL oraz osoby pokrzywdzone przez sądy.

Według organizatora demonstracji, działacza opozycyjnego z czasów PRL i przewodniczącego warszawskiego klubu "Gazety Polskiej" Adama Borowskiego, podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustaw sądowych stanowi "absolutny początek reformy wymiaru sprawiedliwości oraz jest elementem niezbędnym do jej przeprowadzenia". Wojciech OlkuśnikPAP
Na czas manifestacji zamknięta została al. Szucha. (źródło informacji: PAP) Wojciech OlkuśnikPAP
W wydarzeniu, które odbywa się pod hasłem "Obrońmy naszą suwerenność", uczestniczą działacze opozycyjni z czasów PRL. Jest też redaktor naczelny tygodnika "Gazeta Polska", Tomasz Sakiewicz. Wojciech OlkuśnikPAP
Demonstracja rozpoczęła się od modlitwy. Na transparentach, które trzymają uczestnicy demonstracji, widnieją napisy: "Kasta? Basta. Precz z bezprawiem, w sądach", "Sądy i prokuratura w ręce suwerena", "Fałszywe sądy, złodziejskie rządy", "Stop sądokracji", "Kasta do kasacji, usunąć z zawodu przestępców w togach", "Kasta do pełnej lustracji". Wojciech OlkuśnikPAP
"Zadałem sobie trud i przejrzałem Traktat Lizboński. Tam wymiar sprawiedliwości nie podlega kompetencjom UE. To jest nasze suwerenne prawo" - mówił. "To, co robią urzędnicy unijni, to jest nadużywanie prawa" - dodał. Wojciech OlkuśnikPAP
Redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz (na zdj.) podkreślił, że sobotnia manifestacja pokazuje, że Polska chce sprawiedliwości i solidarności. Jak mówił, "bez sprawiedliwych sądów nie będzie wolności". "Walczymy przede wszystkim o sądy, bo one są dzisiaj narzędziem cenzury" - dodał. Sakiewicz ocenił, że "nie ma nic gorszego niż złodziej w todze", bo "ci ludzi mają wymierzać prawo, a nie je łamać". Wojciech OlkuśnikPAP
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na