Reklama

Reklama

Kim jest Tomasz Szwejgiert? To jego miano śledzić Pegasusem

Tomasz Szwejgiert - to jego nazwisko wymieniają analitycy Citizen Lab w kontekście inwigilacji programem Pegasus. Dziennikarz jest m.in. współautorem książki o Mariuszu Kamińskim.

We wtorek 25 stycznia wieczorem Citizen Lab poinformowało o dwóch nowych przypadkach inwigilacji programem Pegasus w Polsce. Oprócz Michała Kołodziejczaka - lidera Agrounii - wymieniono Tomasza Szwejgierta

Tomasz Szwejgiert. Kim jest?

"Tomasz Szwejgiert został zhakowany 21 razy z Pegasusem od końca marca do czerwca 2019 roku. Włamania rozpoczęły się po tym, jak on i jego współpracownicy wysłali pytania do polskiego rządu dotyczące Kamińskiego"  - poinformowała agencja Associated Press. Kim jest mężczyzna, który miał być śledzony Pegasusem? 

Tomasz Szwejgiert to dziennikarz i zastępca redaktora naczelnego portalu "Służby specjalne". Szwejgiert to także współautor książki o szefie służb specjalnych, czyli ministrze spraw wewnętrznych i administracji Mariuszu Kamińskim. Publikacja nosi tytuł "Kamiński"

Tomasz Szwejgiert śledzony Pegasusem? Żaryn komentuje

Reklama

Szwejgiert, zanim został dziennikarzem, miał pracować dla Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Tym doniesieniom przeczą jednak słowa rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych. W wywiadzie dla Associated Press Stanisław Żaryn podkreślił, że "związek Tomasza Szwejgierta z tajnymi służbami jest nieprawdziwy, a on sam został oskarżony o poważne przestępstwa gospodarcze". 

W rozmowie z AP Szwejgiert przekazał, że jest niewinny i odsiedział dwa wyroki za przestępstwa, których nie popełnił. Jak przypomina GAzeta.pl, dziennikarz został zatrzymany w 2017 i 2020 roku. Za drugim razem CBA ujęło go wraz z kilkoma innymi osobami. Sprawa miała dotyczyć fikcyjnych faktur VAT.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy