Już od dziś mObywatel 2.0. Z jakich cyfrowych dokumentów skorzystamy?

Karolina Słodkiewicz

Oprac.: Karolina Słodkiewicz

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
31
Udostępnij

Od dzisiaj dostępna jest nowa wersja aplikacji mObywatel. To mObywatel 2.0, w którym zostały wprowadzone ważne zmiany. Mają one wpływ na korzystanie z aplikacji i mogą zmienić sposób korzystania z dokumentów osobistych. Co dokładnie zostało wprowadzone w mObywatelu 2.0 i jakich zmian należy się spodziewać? Wyjaśniamy.

Od dzisiaj aplikacja mObywatel wprowadza zmiany, dzięki którym nie potrzebujesz tradycyjnego dowodu.
Od dzisiaj aplikacja mObywatel wprowadza zmiany, dzięki którym nie potrzebujesz tradycyjnego dowodu.123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Od kiedy obowiązują zmiany w mObywatel?

Od dziś, czyli od 14 lipca, obowiązuje nowa wersja aplikacji mObywatel. Aby z niej korzystać, należy ręcznie zaktualizować program na naszym urządzeniu. W niektórych przypadkach aplikacja może zaktualizować się sama.

Ze strony rządowej możemy się dowiedzieć, że aplikacja została ulepszona na podstawie pytań o doświadczenia użytkowników. Prace nad nową wersją trwały kilka miesięcy i w końcu możemy skorzystać z mObywatel 2.0.

Jakie zmiany wprowadzono w aplikacji?

Korzystając z aplikacji mObywatel 2.0, możemy spodziewać się wielu zmian. Między innymi zostają wprowadzone nowości dotyczące istniejącego już wcześniej dowodu osobistego. Do nowych funkcji dołączają:

  • ePłatności - dzięki nim będziemy mogli w szybki sposób, za pomocą blika, uiszczać opłaty takie m.in. jak podatki;
  • Bezpieczny autobus - to możliwość sprawdzenia czy pojazdy, którymi jesteśmy przewożeni są sprawne, mają aktualne badania techniczne i ubezpieczenie;
  • Naruszenie środowiskowe - ta funkcja pozwoli na szybkie poinformowanie służb o zdarzeniu, które ma zły wpływ na środowisko;
  • Zastrzeż PESEL - to jedna z najważniejszych opcji, która pojawi się w mObywatel 2.0. Pozwala ona na zastrzeżenie PESEL-u, dzięki czemu m.in. nikt nie weźmie na nas kredytu i nasze dane będą chronione;
  • e-Doręczenia - jest to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. To wygodna i bezpieczna opcja doręczeń elektronicznych;
  • e-Pełnomocnictwo - za pomocą tej funkcji w aplikacji będzie można udzielać i korzystać z pełnomocnictw w urzędzie;
  • e-Wnioski - to szybkie i wygodne składanie wniosków o dowód, paszport czy mDowód;

Część z tych funkcji mObywatela 2.0 jest dostępna od dziś, a na inne trzeba będzie jeszcze poczekać. Od lipca możemy skorzystać m.in. z naruszenia środowiskowego, e-płatności czy bezpiecznego autobusu.

Na część funkcjonalności będziemy musieli poczekać aż do końca wakacji. Od września w mObywatelu 2.0 skorzystamy z: e-pełnomocnictwa i zastrzeżenia numeru PESEL.

Nowe cyfrowe dokumenty w mObywatel 2.0 - jakie?

Aplikacja zostanie rozszerzona nie tylko o nowe funkcje. Wiele osób będzie mogło w wygodny sposób korzystać z istotnych dokumentów. Nowe cyfrowe dokumenty wprowadzone do mObywatela 2.0 to:

  • leitymacja osoby niepełnosprawnej;
  • legitymacja służbowa nauczyciela;
  • legitymacja doktoranta;
  • legitymacja studencka;
  • legitymacja uczniowska;
  • dokument poświadczający prawo wykonywania zawodów medycznych takich jak m.in..: lekarz, lekarz dentysta, pielęgniarka, farmaceuta czy ratownik medyczny;
  • prawo wykonywania zawodu;
  • ograniczone prawo wykonywania zawodu;
  • tymczasowe elektroniczne prawo jazdy.

Takie dokumenty powinny być traktowane jak ich fizyczne odpowiedniki. Co ciekawe, studenci i osoby, które dopiero zdały egzamin na prawo jazdy, dostaną swoje dokumenty wcześniej w aplikacji mObywatel niż fizycznie.

Dzięki aplikacji nowi kierowcy będą mogli przez 30 dni, do momentu odbioru tradycyjnego prawa jazdy, posługiwać się tym z mObywatela. Tak samo studenci nie będą musieli czekać na korzystanie ze zniżek obowiązujących ich z plastikową legitymacją.

Nowy dowód osobisty? Czym jest mDowód i kiedy go użyjemy?

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawi się odnowiony elektroniczny dokument tożsamości, czyli mDowód. Ma on obowiązywać na terenie całego kraju i powinien być uznawany wszędzie z wyjątkiem:

  • składania wniosku o nowy dowód osobisty;
  • przekraczania granicy kraju;
  • potwierdzania swojej tożsamości w banku (do września).

Dokument w aplikacji jest zupełnie inny od plastikowego dowodu osobistego. Aplikacyjny mDowód ma zupełnie inną serię, numer, datę wydania i termin ważności. Mimo to nie będzie już potrzeby noszenia ze sobą fizycznego dowodu, gdyż ten elektroniczny musi być akceptowany. Wymaga tego ustawa.

Legitymacja szkolna w mObywatel

Z funkcji mLegitymacji będą mogli skorzystać prawie wszyscy uczniowie. Do aktywowania dokumenty niezbędne jest to, aby szkoła, do której uczęszcza dziecko, miała podpisane porozumienie z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. W placówce musi działać również system do wydawania mLegitymacji.

Dokument mLegitymacja uruchamiany jest za pomocą kodu QR oraz kodu aktywacyjnego, który każdy może otrzymać w sekretariacie szkolnym. Po wykonaniu tych czynności elektronicznego dokumentu używa się tak, jak tradycyjnej legitymacji.

W aplikacji mLegitymacja posiada zabezpieczenia tak, jak tradycyjny dokument. Jest to hologram, element dynamiczny, data wydania legitymacji, termin ważności, a także czas okazania w formacie DD-MM-RRRR. Te elementy sprawiają, że do korzystania z niej wystarczy weryfikacja wizualna.

Lokalne dokumenty w mObywatel 2.0

W nowej wersji aplikacji mObywatel dodawać można również dokumenty lokalne. Są one wydawane przez samorządy lub podmioty, które nie są związane z administracją rządową. Wówczas samorząd nie ma obowiązku wydawania plastikowych kart, a udostępnia je w cyfrowej wersji poprzez omawianą aplikację.

Korzystając z mObywatel 2.0, będzie można mieć zawsze przy sobie chociażby kartę mieszkańca. Będziemy mogli wtedy korzystać z różnych usług czy ulg w swojej okolicy.

Zobacz również:

Cieszyński w "Graffiti" o aplikacji mObywatel: Aplikacja zyska moc plastikowego dokumentuPolsat NewsPolsat News
Przejdź na