Incydent na polskiej granicy. Pokazano nagranie

Oprac.: Paweł Basiak
Cudzoziemiec próbował zniszczyć polski słup graniczny - podała Straż Graniczna. Na opublikowanym przez służby nagraniu widać, jak mężczyzna korzysta z długiej tyczki, którą przekłada przez zaporę. Interweniujący na miejscu patrol został obrzucony kamieniami.

"Dzisiaj rano na odcinku Placówki Straży Granicznej Dubicze Cerkiewne cudzoziemiec znajdujący się po stronie białoruskiej próbował niszczyć polski słup graniczny, na którym widnieje godło polskie i napis "Polska", uderzając w niego drągiem" - napisała we wtorek na Twitterze Straż Graniczna.
We wpisie dodano, że mężczyzna rzucał też kamieniami w przybyły na miejsce patrol SG, wybijając szybę w samochodzie.
Straż Graniczna mówi o nowym etapie presji migracyjnej, któremu towarzyszy także wzrost agresji ze strony migrantów. Rzeczniczka formacji por. Anna Michalska podaje, że dochodzi do coraz większej liczby ataków na granicy. W kierunku funkcjonariuszy i samochodów SG lecą m.in. gałęzie i kamienie.
Ataki na polską granicę. Nowa taktyka migrantów
Od niedawna migranci, przekraczając granicę stosują nową taktykę. Po przekroczeniu granicy dużą grupą dzielą się na niewielkie dwu- lub trzyosobowe grupki rozbiegające się w różnych kierunkach, by utrudnić ich wykrycie.
W poniedziałek przez granicę z Białorusi do Polski próbowało się przedostać 73 cudzoziemców, wśród których byli m.in. obywatele Maroka, Indii i Somalii. Nie ustają próby nielegalnego przekroczenia granicznych rzek.
Funkcjonariusze zatrzymali kolejne osoby, które próbowały przekroczyć graniczne rzeki. W okolicach Białowieży trzech cudzoziemców przeprawiło się nielegalnie przez rzekę Przewłoka, a w okolicach Płaskiej sześć osób przeprawiło się przez Wołkuszankę.
Straż Graniczna zatrzymała Polaka
Funkcjonariusze SG zatrzymali też w okolicach Mielnika kolejnego tzw. kuriera - Polaka, który przewoził pięciu obywateli Indii.
Z danych SG wynika, że od początku roku odnotowano ponad 15,2 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusią, a od początku lipca to ponad 1,5 tys. prób.
Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jej uzupełnieniem jest zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!