Reklama

Reklama

Granica z Białorusią. 103 osoby próbowały się przedrzeć do Polski

W nocy doszło do kolejnej próby siłowego sforsowania granicy z Białorusią. 103 cudzoziemców próbowało dostać się nielegalnie do Polski, byli to m.in. obywatele Jordanii, Maroka i Senagalu. - W polskie patrole rzucano kamieniami i kijami - informuje Straż Graniczna.

Straż Graniczna poinformowała we wtorek rano na Twitterze, że do prób siłowego przekroczenia granicy doszło na odcinkach, za których ochronę odpowiadają placówki Straży Granicznej w Czeremsze i Mielniku. W pierwszym z tych miejsc grupa liczyła 38 osób, w drugim 21 osób. - W polskie patrole rzucano kamieniami i kijami - podała SG.

Podlaski Oddział SG ocenia, że w ostatnich tygodniach liczba imigrantów zatrzymywanych w ciągu doby na odcinku granicy z Białorusią oscyluje średnio między 40 a 120 osób.

Granica polsko-białoruska. Sytuacja od początku roku

 

Od początku 2022 roku Straż Graniczna odnotowała ponad 4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W kwietniu - prawie 780 takich prób. W tym roku rekordowy pod tym względem był dotąd 21 marca; wówczas SG zatrzymała łącznie w ciągu doby 134 osoby.

Reklama

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Wcześniej, od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

Trwa budowa zapory wzdłuż granicy.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy