Gra orkiestra!
W najbliższą niedzielę już po raz trzynasty przejdziemy generalny sprawdzian z dobroczynności. Jak co roku, całą Polską zawładnie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pod batutą Jurka Owsiaka.
Znamy już temat XIII Finału Wielkiej Orkiestry: w tym roku pieniądze będą zbierane na wprowadzenie nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia w neonatologii i pediatrii.
W ciągu dwunastu dotychczasowych finałów WOŚP zebrała ponad 53 mln 616 tys. dolarów. Dzięki korzystnemu oprocentowaniu konta Fundacji do tej pory zakupiono (za ponad 55 mln 100 tys. dolarów) blisko 16 tys. urządzeń medycznych dla szpitali i placówek zdrowotnych w całej Polsce. Każdy z finałów poświęcony jest innemu celowi, zawsze związanemu z chorymi dziećmi.
Licytacje w sieci
Już teraz można wziąć udział w finale Wielkiej Orkiestry na jej stronach internetowych. Jak na razie wystawione tam przedmioty są wyceniane na kwotę ponad 114 tys. zł. Wśród licytowanych przedmiotów można znaleźć m.in. kij hokejowy z autografami zawodników wielokrotnego mistrza Słowacji w hokeju na lodzie - Slovana Bratyslawa oraz piłkę klubu Sporting Lizbona z autografami zawodników. Atrakcją licytacji są także buty napastnika Realu Madryt, Raula, na których piłkarz złożył swój autograf.
INTERIA.PL przyłącza się do akcji!
Jarosław Baran, który przez wiele lat był pilotem Janusza Kuliga, w imieniu Agnieszki Kulig przekazał na aukcję portalu INTERIA.PL i TVP 3 specjalny album poświęcony tragicznie zmarłemu kierowcy rajdowemu. Album - pełen wspaniałych fotografii i bardzo osobistych wypowiedzi Janusza Kuliga - dokumentuje historię Jego wspaniałej sportowej kariery. Na jednej ze stron albumu autografy złożyli m.in. byli mistrzowie świata w rajdach samochodowych: Carlos Sainz i Peter Solberg. - Cieszę się, że Fundacja im. Janusza Kuliga może wspomóc tę wspaniałą ogólnopolską akcję, jaką jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Przekazujemy ten wyjątkowy egzemplarz albumu w nadziei, że zebrane pieniądze pomogą potrzebującym dzieciom. Z góry dziękuję za Państwa ofiarność - mówi Agnieszka Kulig.
Cena wywoławcza albumu to 50 zł - weź udział w aukcji!
Owsiak w Europarlamencie
Głównodowodzący Orkiestry Jurek Owsiak i polscy eurodeputowani już we wtorek rozpoczęli w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli zbiórkę pieniędzy. "Nie przyjechaliśmy tutaj po pieniądze" - powiedział Owsiak. Jego zdaniem ważniejsza jest promocja samej Orkiestry. Trzeba pokazać, że "potrafimy robić akcję charytatywną w sposób niezwykły" i przynosi ona ogromne korzyści. "Może przyjdzie pora, by kraje UE uczyły się od nas, jak happeningowo zorganizować skutecznie akcje typu WOŚP" - dodał Owsiak.
Przeprowadzka w Trójmieście
Po raz pierwszy w historii finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy główne "orkiestrowe" imprezy w woj. pomorskim zaplanowano w Gdyni, a nie w Gdańsku. Z reguły główne imprezy WOŚP odbywały się na gdańskiej Starówce, w tym roku główne atrakcje zorganizowane zostaną na gdyńskim Skwerze Kościuszki.
Organizatorzy zapowiadają, że jak przystało na Gdynię, finał WOŚP w tym mieście będzie miał morski charakter. W Basenie Prezydenta zaprezentują się dziesiątki jednostek pływających, od kajaków morskich, holowników, statków ratowniczych, kutrów, statków badawczych, po żaglowce i okręty wojenne. Większość z nich zostanie udostępniona do zwiedzania w zamian za datki na WOŚP. Finał z marynarzami
Tychy hokejowo-samochodowe
W Tychach, gdzie odbędzie się śląski finał Orkiestry, do wylicytowania jest 11-metrowa rzeźba z siedmiu sprasowanych samochodów. Ponieważ Tychy to centrum polskiego przemysłu samochodowego, a zarazem rodzinne miasto znanych z północnoamerykańskiej ligi NHL hokeistów Mariusza Czerkawskiego i Krzysztofa Oliwy, impreza będzie miała charakter motoryzacyjno-hokejowy.
W niedzielę rano mieszkańców miasta czeka "pobudka samochodowa" - przy dźwiękach klaksonowego hymnu WOŚP ulicami przejedzie kawalkada czerwonych fiatów.
Muzycznie w Krakowie
Lady Pank Anita Lipnicka i John Porter, a także Sound Effect, Polo Mattei, Mold, Żandarm, Kulturka, Apogeum i Skangur zagrają podczas finału na Rynku Głównym w Krakowie.
Impreza rozpocznie się o godz. 15., a zakończy o 22. Oprócz koncertów nie zabraknie innych atrakcji, na scenie pojawią się lekarze krakowskich szpitali, na co dzień opiekujący się najmłodszymi pacjentami, będzie można wziąć udział w licytacji fotela prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego oraz serca z wielickiej soli, którego kopia zostanie wysłana na targi EXPO do Japonii. Ponadto będzie można podziwiać tradycyjne światełko do nieba - spektakularny pokaz pirotechniczny, który - tak jak w całej Polsce - rozpocznie się o godzinie 20. Zobacz program imprezy
Zobacz też:
Imprezy w Łodzi
Finał w Puławach
Linia Charytatywna
Orkiestra w banku
Znaczek Wielkiej Orkiestry
Od 13 lat
Pierwszy raz WOŚP zagrała 3 stycznia 1993 roku. Zbierano wtedy pieniądze na pomoc dzieciom z chorobami serca. W czasie kolejnych edycji zbierano m.in. na: pomoc szpitalom noworodkowym; zakup sprzętu dla klinik onkologicznych; ratowanie życia dzieci, które uległy wypadkom; ratowanie dzieci z chorobami serca; ratowanie życia noworodków; ratowanie życia dzieci z chorobami nerek; diagnostykę noworodków i niemowląt; ratowanie życia dzieci z wadami wrodzonymi; zakup sprzętu medycznego dla oddziałów niemowlęcych i dzieci młodszych.
Po każdym finale WOŚP przedstawia protokół z jego przebiegu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na podstawie tego rozliczenia otrzymuje pozwolenie na przeprowadzenie kolejnego finału. Na zakup sprzętu organizowane są przetargi.
Podczas zbliżającego się XIII finału pieniądze będzie zbierać około 120 tys. wolontariuszy, zorganizowanych w ponad 1200 sztabach w kraju i za granicą (m.in. w Atenach, Berlinie, Los Angeles, Detroit, Nowym Jorku, Chicago, Brukseli, Kairze, Wiedniu, Sztokholmie oraz polskiej bazie wojskowej w Iraku).
INTERIA.PL/PAP