Reklama

Reklama

​Francuzi zrywają współpracę z Tuchowem z powodu "strefy wolnej od LGBT"

Francuska gmina Saint-Jean-de-Braye zawiesiła wszelkie oficjalne relacje z polskim Tuchowem z powodu homofobicznej - jak czytamy - uchwały. O sprawie informuje dziennik "La République du Centre".

Francuzów oburzyła uchwała małopolskiego Tuchowa o "gminie wolnej od ideologii LGBT+". Dziennik cytuje fragmenty dotyczące deprawacji i ataku na "niewinność dzieci".

Podkreśla się, że uchwała Tuchowa nie jest "odosobnionym aktem homofobii". 

Radni Saint-Jean-de-Braye przytaczają rezolucję Parlamentu Europejskiego piętnującą "strefy wolne od LGBT". Francuzi wskazują, że osoby LGBTI są traktowane jako "zagrożenie" dla polskości i doświadczają ataków zarówno werbalnych, jak i fizycznych.

W przegłosowanej 14 lutego uchwale radni Saint-Jean-de-Braye podkreślają, że Francja jako kraj sprzeciwia się dyskryminacji osób ze względu na ich orientację seksualną. Ich zdaniem uchwała Tuchowa to naruszenie praw człowieka i domagają się jej odwołania.

Reklama

Partnerstwo Tuchowa z Saint-Jean-de-Braye trwało 25 lat.

"Francuscy radni dowiedzieli się, że taka uchwała została podjęta i bez próby poznania naszego stanowiska zawiesili współpracę. Nie jest to w porządku, choćby ze względu na nasze wieloletnie kontakty. Nie jestem członkiem żadnej partii, ani zwolennikiem takich działań, a ta uchwała nie znaczy, że wszyscy mieszkańcy Tuchowa są homofobami zamkniętymi na świat" - komentuje sprawę w rozmowie z Onetem burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek.

Burmistrz stwierdziła również, że podjęte przez francuską gminę działania mogą mieć związek z trwającą we Francji kampanią przed wyborami samorządowymi. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy