Dziecko niby w dobrym stanie, a zmiany w płucach olbrzymie. Nowa epidemia

Justyna Kaczmarczyk

Justyna Kaczmarczyk

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
3 tys.
Udostępnij

10-miesięczny Józio do lekarza POZ trafił z objawami lekkiego przeziębienia. I zapewne tak byłby leczony - na przeziębienie - gdyby nie kluczowa informacja od jego taty, który miesiąc wcześniej chorował na zapalenie płuc wywołane bakterią Mycoplasma pneumoniae. Mamy obecnie epidemię zakażeń tą bakterią. Czy mykoplazma jest groźna? - Charakterystyczny (...) jest fakt, że dzieci są w stosunkowo dobrym stanie, jak na to, jak olbrzymie zmiany w płucach obserwujemy w badaniach radiologicznych czy na USG - mówi w rozmowie z Interią lekarka ze szpitalnego oddziału zakaźnego.

Mykoplazma może powodować atypowe zapalenie płuc; zdjęcia ilustracyjne, kolaż: Interia, fot. źródłowe: tłum w poradni (Piotr Lampkowski / Forum), płuca (123rf)
Mykoplazma może powodować atypowe zapalenie płuc; zdjęcia ilustracyjne, kolaż: Interia, fot. źródłowe: tłum w poradni (Piotr Lampkowski / Forum), płuca (123rf)INTERIA.PL

- U mnie zaczęło się jak przeziębienie, potem był uporczywy ból głowy. Kiedy lekarz mnie osłuchał i stwierdził zapalenie płuc, byłem w szoku, bo prawie nie kaszlałem - opowiada Wojciech, tata Józia. Pierwsza antybiotykoterapia nie pomogła. - Wtedy zlecono mi testy z krwi, które potwierdziły obecność przeciwciał na mykoplazmę. Potem był już nowy antybiotyk, który zadziałał - dodaje.

Wtedy też lekarz uczulił pana Wojciecha, że zakażenie mykoplazmą może dawać objawy nawet po 3-4 tygodniach. Dlatego w razie infekcji u członków rodziny warto poinformować lekarzy o tym, że w otoczeniu był przypadek zakażenia tą bakterią. - I dokładnie tak było u nas w domu. Dzięki temu, że wiedziałem, na co byłem chory, mogliśmy szybciej leczyć dziecko we właściwym kierunku. To naprawdę zdradliwa choroba, bo synek był w niezłej formie, jak na to, co pani doktor wysłuchała w jego płucach w czasie badania - wskazuje.

Mykoplazma. Co to za bakteria?

Mykoplazma to rodzaj bakterii, która charakteryzuje się brakiem ściany komórkowej - to istotna informacja, jeśli chodzi o leczenie zakażenia, wrócimy do niej. Mykoplazmy są różne, a ta, która ostatnimi czasy może spędzać sen z powiek lekarzy i pacjentów, to Mycoplasma pneumoniae.

Obecnie medycy odnotowują duży wzrost zakażeń tą bakterią. - Mykoplazma na zmianę z krztuścem, powoli wkracza grypa - słyszymy od lekarki rodzinnej pracującej w dużym ośrodku zdrowia.

Mycoplasma pneumoniae nie jest nowym patogenem i co kilka lat obserwuje się nasilenie zakażeń. Przenosi się drogą kropelkową, dlatego zakażenia szerzą się w dużych skupiskach ludzi, np. w szkołach.

Zarażenie mykoplazmą może powodować zapalenie płuc, które jednak daje nietypowe objawy - bywa nawet nazywane atypowym zapaleniem płuc. Dlatego warto zachować czujność.

Mykoplazma i "zespół białych płuc"

- Obecnie na oddziale mamy sporo pacjentów z zapaleniem płuc wywołanym mykoplazmą pneumoniae - mówi Interii Lidia Stopyra, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

- Charakterystyczny dla tego zapalenia płuc jest fakt, że dzieci są w stosunkowo dobrym stanie, jak na to, jak olbrzymie zmiany w płucach obserwujemy w badaniach radiologicznych czy na USG - wskazuje.

Wspomniane zmiany w płucach pokazują się na zdjęciach rentgenowskich jako białe plamy, dlatego też zapalenie płuc wywołane mykoplazmą bywa nazywane "zespołem białych płuc". 

Początkowo objawy mykoplazmy przypominają inne infekcje dróg oddechowych - zalicza się do nich m.in. ból gardła, katar, ogólne osłabienie, kaszel, ból mięśni, ból głowy.

Skąd wiadomo, że to mykoplazma?

Jak rozpoznać zakażenie? - Na rynku są dostępne testy antygenowe, ale nie są zbyt czułe. Można też wykonać badania z krwi z oznaczeniem przeciwciał, tylko tu też trzeba wiedzieć, w jakim momencie infekcji wykonać taki test. Na początku zakażenia nie będzie on miarodajny - wyjaśnia doktor Stopyra.

Taki test z krwi można wykonać na własną rękę w centrum diagnostycznym. Koszt jest jednak stosunkowo wysoki - 60-90 zł za jedno badanie.

- Dlatego należy się skonsultować z lekarzem. My też, dobierając leczenie, zawsze bierzemy pod uwagę wywiad rodzinny i sytuację epidemiologiczną. A teraz mamy epidemię mykoplazmy - mówi.

Mycoplasma pneumoniae. Jak leczyć? 

Ze względu na wspomnianą specyficzną budowę, w walce z mykoplazmą nie są skuteczne antybiotyki, które działają na poziomie ściany komórkowej. A właśnie takie przepisywane są przez lekarzy jako leki pierwszego wyboru przy infekcjach górnych dróg oddechowych.

Na szczęście pacjenci nie zostają bez możliwości leczenia.

- Mykoplazmy są wrażliwe na antybiotyki, ale tylko na jedną grupę, dlatego trzeba włączyć odpowiednie leczenie. Wybiera się wówczas klarytromycynę albo azytromycynę - mówi lekarka.

Czy bez antybiotykoterapii można pozbyć się mykoplazmy? - W części przypadków można - przyznaje Lidia Stopyra. - Zdarza się, że infekcja ma łagodny przebieg, mija sama i pacjenci nawet nie wiedzą, że mieli mykoplazmę. Oczywiście pacjenci z prawidłową odpornością - wskazuje.

Justyna Kaczmarczyk

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Sienkiewicz w "Graffiti": Na oczach milionów Polaków PiS kradł pieniądze publiczne
      Sienkiewicz w "Graffiti": Na oczach milionów Polaków PiS kradł pieniądze publicznePolsat NewsPolsat News
      Przejdź na