Reklama

Reklama

Drastyczny wzrost liczby przypadków ospy. Ponad trzy razy więcej niż rok temu

Od początku roku w naszym kraju odnotowano 69 126 przypadków ospy wietrznej - pokazują wyliczenia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. W analogicznym czasie rok temu przypadków było niewiele ponad 20 tys.

W 2021 r. w tym samym okresie (od początku stycznia do połowy maja) odnotowano 20 874 przypadków ospy wietrznej. Mniejsza liczba w ubiegłym roku wynikała, jak podnosili wówczas eksperci, z obostrzeń, które wprowadzono w związku z pandemią COVID-19, a które skutkowały m.in. ograniczeniem kontaktów międzyludzkich, noszeniem maseczek i zwiększonym dystansem społecznym.

Ospa jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych. Najczęstszym źródłem zakażenia jest bezpośredni kontakt z chorym i droga kropelkowa.

Objawy ospy wietrznej

Do głównych objawów ospy należą: swędząca wysypka grudkowo-pęcherzykowa na tułowiu, twarzy, owłosionej skórze głowy, kończynach, błonach śluzowych, gorączka, złe samopoczucie, bóle głowy i mięśni, a także powiększenie węzłów chłonnych.

Reklama

U kilku procent chorych mogą wystąpić groźne powikłania. Do najczęstszych należą zakażenia bakteryjne skóry, które mogą powodować powstanie szpecących blizn, objawy neurologiczne (zapalenie móżdżku, mózgu czy opon mózgowo-rdzeniowych) i ostra małopłytkowość.

Szczepionkę przeciw ospie wietrznej podaje się podskórnie, w dwóch dawkach.  

Reklama

Reklama

Reklama