Reklama

Reklama

Czeka nas sroga zima? Wszystkiemu winny słaby wir polarny

Tegoroczna zima może okazać się mroźniejsza, niż początkowo przewidywano. Za niskie temperatury odpowiedzialny ma być wir polarny, który utworzył się na północy. Jak podaje Severe Weather Europe wir może wpłynąć także na pogorszenie się pogody w Polsce.

Polarny wir to duży obszar cyklonowy wirujący nad całą półkulą północną, od ziemi po szczyt stratosfery i dalej, osiągając wysokość ponad 50 km. 

Odgrywa ważną rolę we wzorcach pogodowych, od jego kondycji zależy jaka będzie pogoda zimą. 

Wir polarny. Jaka czeka nas zima?

W przypadku silnego wiru zimne powietrze jest utrzymywane w Arktyce, co skutkuje łagodną zimą w Europie. Na niższe szerokości geograficzne nie schodzą wtedy fale mrozu i śnieżyce. 

Sprawdź: Aktualną prognozę znajdziesz w nowej aplikacji pogodowej Interii. Pobierz!

Reklama

Zupełnie inaczej jest, gdy mamy do czynienia ze słabym wirem polarnym. Wtedy ryzyko mrozów i śnieżyć mocno wzrasta. W takim przypadku może też dojść do oderwania się płatu wiru polarnego i zablokowania w konkretnym regionie półkuli. Konsekwencją takiego słabego wiru może być też bardzo dynamiczna pogoda - wichury, nagłe zmiany temperatur. 

Pogoda w Polsce zimą

Eksperci z Severe Weather Europe podają, że z początkiem tegorocznej zimy przewidywane jest właśnie ocieplenie w stratosferze i spadek prędkości wiatru. 

Może to wpłynąć na osłabienie wiru polarnego, co będzie oznaczać znaczny spadek temperatur zimą w USA i Europie. 

Zobacz także: Jaka będzie zima 2022/2023? Prognoza długoterminowa. Wiadomo, kiedy śnieg

Reklama

Reklama

Reklama