Coraz więcej zamkniętych kąpielisk. Fatalne wieści dla turystów

Aleksandra Czurczak

Oprac.: Aleksandra Czurczak

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
778
Udostępnij

Zakwit sinic wymusił zamknięcie kilku popularnych kąpielisk w Polsce. Po zbadaniu wody, legionowski sanepid zakazał kąpieli w południowej części jeziora Zegrzyńskiego. Chodzi o kąpielisko "Dzika Plaża" w Nieporęcie oraz przy ul. 600-lecia w Wieliszewie. Podobna sytuacja jest na Pomorzu. Tutaj zamknięto trzy kolejne kąpieliska, w tym dwa nad morzem a jedno nad jeziorem.

Sinice w Polsce. Rośnie liczba zamkniętych kąpielisk
Sinice w Polsce. Rośnie liczba zamkniętych kąpieliskBartlomiej MagierowskiEast News

"Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie wprowadza tymczasowy zakaz kąpieli ze względu na wystąpienie zakwitu sinic na kąpielisku Dzika Plaża w Nieporęcie i w miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli zlokalizowanym przy ul. 600-lecia w Wieliszewie" - napisano w komunikacie legionowskiego sanepidu.

Zakaz kąpieli obowiązuje do czasu wydania przez służby bieżącej oceny.

Jednocześnie Powiatowy Inspektor Sanitarny poinformował, że można się kąpać w północnej części jeziora - na plaży miejskiej w Serocku.

Sinice. Zamknięte kąpieliska na Mazowszu i Pomorzu

W sobotę po południu nie można się kąpać na kąpieliskach nadmorskich w Kątach Rybackich i Sztutowie oraz nad jeziorem Gałęźnym w Kościerzynie na Kaszubach. "Na tych trzech kąpieliskach zakwitły sinice" - podał Główny Inspektorat Sanitarny na stronie internetowej.

Na pozostałych kąpieliskach w województwie pomorskim woda jest zdatna do kąpieli.

Osobom planującym wypoczynek nad wodą Główny Inspektorat Sanitarny poleca serwis sk.gis.gov.pl. Znajdują tam informacje m.in. o jakości wody, infrastrukturze kąpieliska, terminy rozpoczęcia i zakończenia sezonu, a także aktualności związane z warunkami pogodowymi.

Zamknięte kąpieliska w Polsce. Sinice w wodzie. Jak je rozpoznać?

Sinice (cyjanobakterie) zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na ziemi. Występują zarówno w wodach słonych, jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej.

Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody. Nie należy mylić sinic z makroglonami, które mogą unosić się przy powierzchni wody w strefie brzegowej jezior czy Bałtyku.

Często fale wyrzucają na brzeg plaż te zielone maty, które choć nie wyglądają estetycznie i w wyniku rozkładu mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, to same nie są szkodliwe i nie są źródłem toksyn.

W przypadku zakwitu sinic nie zaleca się wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Wojewoda o cyberbezpieczeństwie państwa: Poziom odporności jest wysokiPolsat NewsPolsat News
Przejdź na