"Cierpienia młodego Wertera" - okoliczności powstania utworu
"Cierpienia młodego Wertera" to powieść epistolarna powstała w ogromnej mierze w oparciu o osobiste przeżycia Goethego. 9 czerwca 1772 roku pisarz poznał Charlottę Buff, która stała się prototypem postaci Lotty. Była ona narzeczoną Jana Christiana Kestnera, sekretarza legacyjnego w Hanowerze. Goethe zapałał do niej miłością, przez pewien czas pozostawał z nią w bliskich relacjach. Powstał w ten sposób niezwykły układ: dwaj mężczyźni zakochani w tej samej kobiecie oraz Charlotta kochająca Kestnera, ale też nieobojętna na uczucia tego drugiego. 13 sierpnia 1772 roku Jan Christian wyjechał w sprawach urzędowych. Goethe wówczas nie utrzymał na wodzy swoich uczuć i pocałował dziewczynę zaręczoną z kimś innym. Ta opowiedziała narzeczonemu o incydencie. Od tej pory stosunki między panami znacznie się ochłodziły, a wkrótce potem Goethe opuścił w tajemnicy miasto. Był bardzo przygnębiony, miewał nawet myśli samobójcze. Udał się do Frankfurtu. Po pewnym czasie dowiedział się o ślubie Charlotty z Kestnerem, a niedługo potem o samobójczej śmierci przyjaciela, Wilhelma Jerusalema. Był on nieszczęśliwie zakochany w mężatce, a broń, z której się zastrzelił pożyczył od Jana Christiana.
Historia miłości Wertera i Lotty przypomina uczucie łączące Charlottę Buff i Goethego. Tytułowy bohater również ustępuje miejsca narzeczonemu, po czym wyjeżdża.
Motyw samobójstwa zaczerpnięty został z życia jednego z przyjaciół.
Goethe prezentował główne postaci z ogromną troską o wykorzystanie wszystkich szczegółów właściwych pierwowzorom. Werter został ukształtowany w znacznej mierze na obraz samego twórcy dzieła.
"Cierpienia młodego Wertera" to utwór zrodzony z osobistych uczuć, przeżyć i rozważań pisarza.
Piętnasta część powtórki do matury w kolejny wtorek! A w niej: zestaw zadań z matematyki wraz z komentarzem przygotowanym przez naszego eksperta oraz opracowanie "Dziadów" Adama Mickiewicza oraz "Tanga" Sławomira Mrożka.Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opracowaniach i zestawach zadań z matematyki? Dołącz do nas na Twitterze lub Facebooku. Tam na bieżąco informujemy o nowościach w naszym serwisie maturalnym.