Reklama

Reklama

Brakuje tysięcy nauczycieli. Jest dwa razy więcej wakatów niż rok temu

Dyrektorzy szkół mają problem ze skompletowaniem kadry przed zbliżającym się rokiem szkolnym. Najpilniej poszukiwani są nauczyciele przedmiotów zawodowych, ścisłych czy języków obcych. Na stronach kuratoriów jest łącznie ponad 20 tys. ofert pracy.

"Zatrudnimy nauczyciela informatyki do liceum", "poszukujemy szkolnego pedagoga", "zatrudnimy nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej", "oferta pracy dla nauczyciela chemii", "nauczyciel języka angielskiego poszukiwany" - to treść tylko kilku ogłoszeń zamieszczonych na stronach 16 kuratoriów oświaty. Łącznie, jak policzyła Interia, jest ponad 20 tys. ofert pracy. Dla porównania w sierpniu 2021 r. było 9,5 tys. ofert dla nauczycieli i pedagogów.

Najczęściej poszukiwani są specjaliści z przedmiotów ścisłych: chemii, fizyki, matematyki. Spory deficyt jest także wśród nauczycieli przedmiotów zawodowych. Brakuje również osób, które nauczają języków obcych.

Reklama

Wraz ze zbliżającym się nowym rokiem szkolnym, powrócił stary problem: brak nauczycieli. Dyrektorzy szukają chętnych, ale uzupełnienie braków kadrowych nie jest proste.

"Wielu nauczycieli pracuje w godzinach ponadwymiarowych"

-  W edukacji już od kilku lat, i to nie tylko we Wrocławiu, ale w całej Polsce, brakuje nauczycieli. Dlatego część zajęć odbywa się poprzez organizację zastępstw doraźnych - wyjaśnia Interii Monika Dubec z biura prasowego urzędu miasta we Wrocławiu.

- Jakich nauczycieli brakuje? Przede wszystkim we Wrocławiu poszukiwani byli i są nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, pedagogiki specjalnej, matematyki, języków obcych, przedmiotów zawodowych. Powód? Wielu nauczycieli decyduje się odejść na emeryturę lub przekwalifikuje się i odchodzi z zawodu. A co więcej, zainteresowanie zawodem nauczyciela wśród młodych ludzi jest coraz mniejsze. Dlatego też wielu nauczycieli pracuje w godzinach ponadwymiarowych - dodaje.  Okres wakacji to czas, kiedy dyrektorzy placówek intensywnie poszukują i zatrudniają nowych nauczycieli, chcąc na wrzesień skompletować kadrę - konkluduje.

Przeglądając strony kuratoriów, wynika, że najwięcej ofert pracy jest w województwie: mazowieckim (3718), małopolskim (2895), dolnośląskim (1816) czy wielkopolskim (1513). Najtrudniej ze znalezieniem nauczycieli mają dyrektorzy małych szkół w niewielkich miejscowościach.

- W tej chwili szukam kogoś od języka polskiego i języka obcego. Był jeden telefon, ale osoba zdecydowała się na inną ofertę. Do września mamy jeszcze trochę czasu - mówi dyrektorka jednej z małopolskich szkół podstawowych.

"Dla dyrektora szkoły brak jednego nauczyciela jest problemem kolosalnym"

- W kwestii braków kadrowych jest duża rozbieżność w przekazie informacyjnym, bo minister mówi, że nie brakuje nauczycieli, a jeżeli brakuje to minimalnej liczby - mówi Sławomir Broniarz, przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego.

- Więc mówienie o tym, że to są niewielkie liczby albo, że brak jednego nauczyciela w szkole to nie jest problem, to nic innego jak tylko próba czarowania rzeczywistości. Dla dyrektora szkoły brak jednego nauczyciela jest problemem kolosalnym. Szczególnie w grupie szkół zawodowych, gdzie średnia wieku nauczycieli jest bardzo wysoka a inżynierowie nie są zainteresowani pracą za 3400 zł brutto i nie przyjdą uczyć np. mechatroniki - wyjaśnia przewodniczący.

- Więc jeśli nie ma tego jednego nauczyciela, to cała szkoła nie ma zajęć. Jeśli w liceum nie będzie polonisty czy matematyka, to uczniowie w klasach maturalnych stracą na tym najbardziej. Problem jest. Przyczyną tego niedoboru kadrowego jest bardzo niski poziom wynagrodzeń - konkluduje.

Akcja protestacyjna

Tymczasem 1 września rozpocznie się akcja protestacyjna nauczycieli. Akcja przyjmować będzie różne formy w zależności od rejonu kraju i typu placówki. - Chcemy wyraźnie powiedzieć, że ta akcja będzie miała charakter informacyjno-propagandowy - mówi nam Broniarz. Prezes ZNP podkreśla, że to nie jest strajk, choć nie deklaruje, że w przyszłości go nie będzie.

Dodatkowo od 1 września zaczną obowiązywać nowe minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Zgodnie z rozporządzeniem wyniosą one od 3329 zł do 4224 zł.

Chcesz porozmawiać z autorem? Napisz: dawid.serafin@firma.interia.pl

Reklama

Reklama

Reklama