Reklama

Bp Adrian Galbas SAC mianowany arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej

Papież Franciszek mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji ełckiej bp. Adriana Józefa Galbasa SAC arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej - ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce. Oznacza to, że bp Galbas z chwilą zakończenia posługi przez obecnego metropolitę katowickiego, abp. Wiktora Skworca, zostanie jego następcą.

Biskup koadiutor to biskup pomocniczy z prawem następstwa na biskupa diecezjalnego. KEP, powołując się na przepisy Kodeksu Prawa Kanonicznego, wskazuje, że "z chwilą wakansu stolicy biskupiej, biskup koadiutor staje się od razu biskupem diecezji, dla której został ustanowiony, jeśli zgodnie z przepisami prawa objął swój urząd".

Papież Franciszek zwolnił bpa Galbasa jednocześnie ze stolicy tytularnej Naisso.

Bp Adrian Galbs. Kim jest?

Bp Adrian Galbas SAC ma 53 lata. Pochodzi z Bytomia. Jest doktorem teologii duchowości. Studiował też dziennikarstwo. W czasie dotychczasowej posługi pełnił m.in. funkcję prefekta alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie. W latach 2011-2019 był prowincjałem Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu.

Reklama

12 grudnia 2019 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Święcenia biskupie przyjął 20 stycznia 2020 r. W Konferencji Episkopatu Polski pełni m.in. funkcję przewodniczącego Komisji ds. Apostolstwa Świeckich, jest także koordynatorem w Kościele w Polsce trwającego synodu o synodalności. Jego zawołaniem biskupim są słowa "Pax Christi" (Pokój Chrystusa).

Postępowanie w sprawie abpa Wiktora Skworca

Z prośbą o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora zwrócił się do Stolicy Apostolskiej abp Wiktor Skworc, o czym na początku lipca poinformowała archidiecezja krakowska.

W oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie Archidiecezji Katowickiej abp Skworc podziękował papieżowi za wyznaczenie do tej funkcji "pasterza pochodzącego z Bytomia". "Serdecznie proszę zatem wszystkich wiernych, duchownych i świeckich - w dniu św. Barbary, naszej patronki - o osobistą i wspólnotową modlitwę w intencji arcybiskupa koadiutora Adriana Galbasa, któremu Ojciec Święty Franciszek powierzył posługiwanie Kościołowi na Ziemi Górnośląskiej" - napisał.

Decyzja abp Skworca o wyznaczeniu arcybiskupa koadiutora ma związek z przeprowadzonym przez Stolicę Apostolską postępowaniem, które miało na celu zbadanie sygnalizowanych zaniedbań dokonanych przez niego, jako biskupa tarnowskiego, w sprawach wykorzystania seksualnego popełnionego wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów tej diecezji.

Po zakończeniu dochodzenia i w związku ze swoimi wcześniejszymi oświadczeniami abp Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski i z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa KEP oraz zobowiązał się wesprzeć finansowo - z prywatnych środków - wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystania seksualnego.

Hierarcha opublikował wówczas oświadczenie, w którym zaznaczył, że wyniki dochodzenia Stolicy Apostolskiej "przyjmuje z pokorą". Przyznał, że w przypadku dwóch spraw dotyczących molestowania seksualnego osób małoletnich podległych jego jurysdykcji doszło do zaniedbań.

"W związku z tym zwracam się przede wszystkim do skrzywdzonych oraz ich rodzin ze szczerą i pokorną prośbą o przebaczenie. O to samo proszę wspólnotę Kościoła tarnowskiego, któremu przez niespełna 14 lat starałem się służyć na miarę możliwości i sił" - napisał.


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy