Bon turystyczny. Zarejestruj się w PUE ZUS i płać za noclegi
Zaskakujący efekt programu Polski Bon Turystyczny w Zakopanem. Okazało się, że przedsiębiorcy, którzy chcą realizowań bon turystyczny, zaczęli w zwiększonym stopniu zgłaszać swoje obiekty do miejskiej ewidencji. Poniżej wyjaśniamy, czym jest bon turystyczny, gdzie można go pobrać i jak z niego korzystać.

Zaskakująca sytuacja w Zakopanem została zauważona, gdy Polska Organizacja Turystyczna zaczęła weryfikować kwaterodawców w związku z przyjmowaniem płatności bonem turystycznym. Na przedstawienie odpowiedniego zaświadczenia mieli siedem dni. Jak podaje Urząd Miasta Zakopane, znaczący wzrost wpisów do ewidencji nastąpił pod koniec 2020 roku.
Dla porównania łączna liczba zarejestrowanych miejsc noclegowych w Zakopanem na dzień 30 czerwca 2020 r. wynosiła 33 tys. 460, a na dzień 30 czerwca 2021 r. było to już 35 tys. 958 miejsc noclegowych. To wzrost blisko o 2,5 tys. - wynika z danych Urzędu Miasta Zakopane.
Dokonując opóźnionego wpisu przedsiębiorcy zazwyczaj tłumaczyli się nieznajomością przepisów.
- Przedsiębiorcy zajmujący się wynajmem pokoi często mylą Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej (CEIDG) z ewidencją innych obiektów świadczących usługi hotelarskie, prowadzoną przez burmistrza. Często są przekonani, że dokonanie wpisu do CEIDG kończy sprawę rejestracji obiektu noclegowego - wyjaśniła rzeczniczka Anna Karpiel-Semberecka.
Jak działa bon turystyczny?
Bon turystyczny wszedł w życie w sierpniu 2020 roku. Ma na celu wsparcie domowych budżetów oraz krajowej branży turystycznej, które ucierpiały na obostrzeniach związanych z pandemią. Można z niego korzystać do 31 marca 2022 roku.
Dodatkowe świadczenie przysługuje na każde dziecko i opiewa na kwotę 500 zł. Jeśli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności ma prawo do dodatkowego bonu - także w wysokości 500 zł.
Bon turystyczny można wykorzystać do opłacenia noclegów lub wycieczek w kraju. Można nim płacić wielokrotnie, do wykorzystania całej sumy.
Gdzie pobrać bon turystyczny?
Żeby otrzymać bon turystyczny należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Na wskazany numer telefonu lub adres e-mail przyjdzie 16-cyfrowy kod, który należy okazać przy płaceniu za pobyt lub wyjazd.
Bon turystyczny można wykorzystać płacąc za usługi tylko określonych podmiotów - przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną.
Lista obiektów
Obecnie na liście jest ponad 25 tysięcy podmiotów. Można je sprawdzić tutaj: www.bonturystyczny.gov.pl
Dodatkowo szef MRPiT Jarosław Gowin poinformował, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii uruchomiło portal turystyka.gov.pl, który pozwala sprawdzić legalnie działające w Polsce obiekty turystyczne. Od połowy lipca ma być dostępna specjalna aplikacja, w której będzie można sprawdzić obiekty honorujące bon turystyczny.
Czytaj też: