Reklama

Błaszczak podpisał aneks na dostawę karabinków GROT

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, zatwierdził w poniedziałek aneks umowy na dostawę dla Wojska Polskiego kolejnej partii karabinków GROT. - Mimo tego, że ten produkt był tak atakowany, sprawdził się w boju. To jest najważniejszy egzamin, który zdał. Dlatego też zamawiany prawie 70 tys. egzemplarzy dodatkowo - powiedział minister. W przyszłości planowane są kolejne zakupy tej broni.

Błaszczak podpisał dokument w gmachu Ministerstwa Obrony Narodowej. - Właśnie podpisałem umowę, która stanowi kolejny aneks do umowy z 2020 roku w sprawie kupienia na wyposażenie Wojska Polskiego modułowych karabinków GROT - powiedział minister i dodał, że sprzęt ten cieszy się nie tylko uznaniem polskich, ale też ukraińskich żołnierzy. 

- Mimo tego, że ten produkt był tak atakowany, sprawdził się w boju. To jest najważniejszy egzamin, który zdał. Dlatego też zamawiany prawie 70 tys. egzemplarzy dodatkowo - dodał. 

Zapowiedź kolejnych zakupów

Minister zapowiedział, że w ciągu kolejnych tygodni podpisany zostanie kolejny aneks. - Potrzeby są duże - stwierdził i przypomniał, że liczebność polskiej armii ma wynieść 300 tys. żołnierzy. - Ale oczywiście to nie wszystko, bo musimy też mieć karabinki, które będą stanowił wyposażenie dla rezerwistów - powiedział. 

Reklama

Błaszczak wyraził zadowolenie ze zwiększającej się mocy produkcyjnej Fabryki Broni "Łucznik" - Radom Sp.z. o.o. - Liczymy, że radomska fabryka broni będzie mogła produkować bardzo dużo karabinów. Mamy też nadzieję, że staną się one naszym argumentem eksportowym - oznajmił Błaszczak. 

Szef MON przypomniał sytuację w Kijowie, kiedy na początku inwazji ludność cywilna otrzymywała broń do walki z okupantem i dodał, że "potrzebujmy znaczącej" liczby karabinów GROT. - To zamówienie, które zatwierdziłem to pierwszy aneks w tym roku. Będą kolejne - zapowiedział. Wszystko po to, żeby w tę broń wyposażyć armię oraz zapełnić nią magazyny. 

Karabinek GROT MSBS

W ramach wszystkich umów i aneksów wojsko zakupi w sumie prawie 100 tys. karabinów GROT. 17 tys. zostało już przekazanych armii.  Jest to podstawowy karabinek m.in. Wojsk Obrony Terytorialnej. 

Karabiny GROT zostały sprawdzone w boju po tym jak Polska przekazała je Ukrainie.  GROT MSBS to karabinek szturmowy 5,56 mm opracowany przez Fabrykę Broni "Łucznik" - Radom Sp. z o.o. we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mariusz Błaszczak | karabinki GROT | umowa | podpisanie

Reklama

Reklama

Reklama