Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Assange o wolności i przyszłości internetu: Grozi nam totalna inwigilacja

Dzisiaj ukazuje się po polsku, nakładem wydawnictwa Helion, książka Juliana Assange’a "Cypherpunks. Wolność i przyszłość internetu" - pozycja istotna dla wszystkich zainteresowanych sposobem myślenia założyciela WikiLeaks, witryny internetowej odpowiedzialnej m.in. za ujawnienie ponad 250 tys. depesz dyplomatycznych z amerykańskich ambasad na całym świecie. Tylko w Faktach INTERIA.PL - do wygrania trzy egzemplarze książki!

Julian Assange
Julian Assange/Anthony Devlin /AFP


Książka jest zapisem dyskusji Assange’a z również wywodzącymi się ze środowiska hackerów członkami pozarządowych organizacji zajmujących się ochroną prywatności w internecie - założycielem Noisebridge - Jacobem Appelbaumem, członkiem Chaos Computer Club - Andym Mullerem-Maguhnem i współzałożycielem La Quadratue du Net - Jereme’ym Zimmermannem.

Dyskusja toczy się wokół problemów bezpieczeństwa i cenzury w internecie wobec "narastającej inwigilacji jego użytkowników".

Jullian Assange w przedmowie-manifeście nazywa internet "platonicznym królestwem" i kreśli wizję zagrożenia. Internet jest jego zdaniem obiektem ataku ze strony sił dążących do stworzenia systemu "globalnej inwigilacji", utożsamianych z elitami militarno-politycznymi zmierzającymi do zdobycia całkowitej, niedemokratycznej kontroli nad światem.

"Co robić?" - zadaje pytanie Assange i daje odpowiedź: "łatwiej jest zakodować informację niż ją zdekodować", a więc powinniśmy "ufortyfikować naszą przestrzeń za pomocą kryptograficznej mgły i stworzyć nowe lądy, odgrodzone od tych, którzy kontrolują rzeczywistość fizyczną".

Dzięki tej ochronie - wg Assange'a - nikt nie jest w stanie pozbawić jednostki posiadania własnych, prywatnych sekretów.

"Neototalitarne państwa nie będą mogły rozwijać swoich praktyk ze względu na swobodny przepływ informacji, możliwość odbywania prywatnych rozmów między ludźmi" - prorokuje Assange i na potwierdzenie tej tezy daje przykłady z niedawnych przewrotów w krajach arabskich.

Założyciel WikiLeaks mówi też jednak o możliwości zrealizowania się negatywnego scenariusza, który nazywa "sieciowym neofeudalizmem transnarodowej elity", opisanego jako rządy niedemokratyczne bazujące na "skomplikowanych wielopartyjnych interakcjach wynikających z tego, że elity różnych krajów pomogą sobie wejść na szczyt, oderwać się od swoich baz populacyjnych i połączyć ze sobą".

Celem (dla nieokreślonych bliżej przez Assange’a obrońców wolności) jest powstrzymanie rozwoju tej dystopii bądź zachowanie wolności mimo jej zaistnienia, a gdy to okaże się niemożliwe - "przyspieszenie jej autodestrukcji".

"Gdyby wszystkie zebrane informacje o świecie były publiczne, mogłoby to (...) pozwolić nam, cywilizacji globalnej, na samodzielne kształtowanie swojego losu" - stwierdza Assange, tłumacząc pośrednio opublikowanie przez Wikileaks w 2010 r. 250 tys. depesz dyplomatycznych z amerykańskich ambasad na całym świecie.

Julian Assange oraz Jacob Applebaum, Andy Muller Maguhn, Jeremie Zimmermann, "Cypherpunks. Wolność i przyszłość internetu"
Julian Assange oraz Jacob Applebaum, Andy Muller Maguhn, Jeremie Zimmermann, "Cypherpunks. Wolność i przyszłość internetu"/Wydawnictwo Helion/

Ale do tego nie dojdzie, prorokuje Assange, konstatując, że wolność w nowym świecie - "intensywniejszej komunikacji" i "intensywniejszej inwigilacji" - zagwarantować może tylko wysoka specjalizacja techniczna - bycie hackerem.

Mateusz Lubiński

-----

Jullian Assange to współzałożyciel portalu WikiLeaks, który od 2006 roku publikował w internecie tajne dokumenty rządowe dotyczące m.in. wojen w Iraku i Afganistanie. W 2010 r. WikiLeaks opublikowało 250 tys. depeszy dyplomatycznych z ambasad USA na całym świecie. Od 19 czerwca 2012 roku Assange przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, gdzie schronił się, by uniknąć deportacji do Szwecji (ciążą tam na nim zarzuty gwałtu i napaści seksualnej). Australijczyk obawia się, że Szwecja wyda go Amerykanom, którzy z kolei oskarżą go o zdradę i szpiegostwo, za co w USA grozi kara śmierci. Rząd Ekwadoru przyznał mu azyl polityczny.

UWAGA! KONKURS! Spośród osób, które do dnia 02 sierpnia 2013 roku do godziny 23:59:59 prześlą nam odpowiedź na pytanie "Dlaczego chcę otrzymać egzemplarz książki Juliana Assange’a 'Cypherpunks. Wolność i przyszłość internetu'?" wybierzemy trzy, które otrzymają książkę.

INTERIA.PL

Zobacz także