Reklama

Reklama

Andrzej Wajda i Henryk Samsonowicz honorowymi obywatelami Warszawy

Reżyser filmowy i teatralny Andrzej Wajda oraz historyk, minister edukacji narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego prof. Henryk Samsonowicz otrzymali w piątek tytuły honorowych obywateli Warszawy.

Uroczystość nadania tytułów odbywa się podczas dorocznej sesji Rady Warszawy na Zamku Królewskim, w przeddzień głównych obchodów 71. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Prof. Samsonowicz po odebraniu tytułu honorowego obywatela stolicy powiedział, że przyznane wyróżnienie jest dla niego wyjątkowe.

"Nie ma historii Polski bez historii Warszawy, podobnie jak nie ma historii powszechnej bez historii Polski, stąd ten dyplom, który dostałem dzisiaj jest dla mnie wyróżnieniem szczególnym" - podkreślił Samsonowicz.

Wajda odbierając dyplom honorowego obywatela stolicy podkreślił swoje związki z Warszawą. "To, co wydarzyło się w moim życiu w Warszawie jest nieporównywalne do tego, co ja mogłem zrobić dla tego miasta" - powiedział Wajda.

Reklama

Przypomniał, że jego film, jeden z pierwszych filmów Polskiej Szkoły Filmowej "Kanał" opowiedział "jak dalece mieszkańcy tego miasta nie odstąpią od swoich przekonań".

Przyznanie tytułu honorowego obywatela stolicy jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców.

Tradycja nadawania godności honorowego obywatela sięga w Warszawie 1918 r. Rada miasta nadawała tytuł w latach 1918-1929 osobom szczególnie zasłużonym dla stolicy. Powrócono do tego w 1992 r. Wyróżniona w ten sposób osoba otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy