Andrzej Duda upamiętnił ofiary Zbrodni Katyńskiej

Paweł Basiak

Oprac.: Paweł Basiak

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Zły
angry
Lubię to
like
186
Udostępnij

W Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed Epitafium Katyńskim w warszawskim Muzeum Katyńskim. W wyniku decyzji sowieckich władz zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli. - To jedno z naszych najważniejszych świąt narodowych upamiętniających te tragiczne momenty w naszych dziejach. Przez dziesięciolecia była zbrodnią zaprzeczaną przez sowietów - mówił prezydent RP.

Prezydent Andrzej Duda upamiętnił Ofiary Zbrodni Katyńskiej
Prezydent Andrzej Duda upamiętnił Ofiary Zbrodni KatyńskiejPolsat News

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest 13 kwietnia. Tego dnia w 1943 r. w Berlinie ujawniono informację o znalezieniu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez sowieckie NKWD na mocy decyzji Biura Politycznego KPZS.

Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że zbrodnia została wykonana na zlecenie najwyższych sowieckich władz w sposób "metodyczny, niezwykle sprawny i brutalny, bez żadnych reguł".

- To był po prostu zwykły, brutalny mord. Wprost to zbrodnia ludobójstwa. W istocie chodziło o wymordowanie polskiej elity, polskiej inteligencji - dodawał Andrzej Duda.

Andrzej Duda o ofiarach Zbrodni Katyńskiej

Przypomniał, że Sowieci po ujawnieniu zbrodni utrzymywali, że stoją za nią hitlerowskie Niemcy. - Zbrodnie ujawnili rzeczywiście hitlerowscy Niemcy, którzy te doły śmierci, w których spoczywali polscy oficerowie, polscy funkcjonariusze ujawnili światu - mówił, dodając, że Polacy pamiętają o członkach rodzin zamordowanych, którzy przez lata "walczyli o prawdę".

- Dzisiaj z przerażeniem patrzymy na Wschód, na te wszystkie dokumenty, czy materiały wideo, czy zdjęcia, które przychodzą z Buczy, z innych miejsc na okupowanej, zajmowanej przez Rosjan Ukrainie - mówił prezydent. Wskazał, że cywile zabijani są "na sposób katyński" - strzałem w tył głowy, ze spętanymi rękami.

- Te zbrodnie wołają o sprawiedliwość, o sprawiedliwe osądzenie ich sprawcy (...). Jest to obowiązkiem świata, aby tę odpowiedzialność wyegzekwować, aby sprawcy zostali ustaleni, schwytani, osądzeni, skazani i odbyli surowe kary, za straszliwe czyny, których się dopuszczają - mówił Andrzej Duda.

Decyzję podjęły najwyższe władze

Decyzję o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych przebywających w sowieckich obozach w Kozielsku, Starobielsku i Staszkowie podjęło 5 marca 1940 r. Biuro Polityczne Komitetu Centralnego WKP(b) - Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików). Decyzja dotyczyła również polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw RP.

W wyniku decyzji zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli - głównie oficerów Wojska Polskiego i innych formacji mundurowych.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tysiące ciał

O odnalezieniu zwłok poinformowała 11 kwietnia 1943 r. niemiecka agencja prasowa Transocean. Na terenach koło Katynia, na terenie lasu Kozie Góry ujawniono ok. 3 tys. ciał polskich oficerów wziętych do niewoli przez sowietów we wrześniu i w październiku 1939 r. Był to początek gigantycznej niemieckiej akcji propagandowej, której celem było rozbicie sojuszu ZSRS i państw zachodnich oraz przekonanie Polaków o bezsensowności walki po ich stronie.

Dwa dni później w siedzibie niemieckiego MSZ odbyła się specjalna konferencja prasowa, na której ujawniono pierwsze szczegóły prowadzonych prac ekshumacyjnych, w tym nazwiska niektórych zamordowanych.

"Rosjanie dopiero w kwietniu 1990 r. uznali swoją odpowiedzialność za zbrodnię. W roku 1992, na polecenie ówczesnego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna strona polska otrzymała kopie dokumentów dotyczących zbrodni, w tym wspomnianej tajnej decyzji politbiura z 5 marca 1940 r." - przypomina IPN.

Rosja wszczęła śledztwo, które zakończono jednak w 2005 r.. Uznano, że mord na polskich jeńcach nie był ludobójstwem, lecz "zwykłym" przestępstwem, które uległo przedawnieniu.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony 14 listopada 2007 r. uchwałą Sejmu RP.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Bochenek w "Gościu Wydarzeń": Prezes Kaczyński wróci do podróży po kraju
      Bochenek w "Gościu Wydarzeń": Prezes Kaczyński wróci do podróży po krajuPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      46
      Super
      relevant
      29
      Hahaha
      haha
      17
      Szok
      shock
      7
      Smutny
      sad
      2
      Zły
      angry
      85
      Zły
      angry
      Lubię to
      like
      186
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na